mosoj

Jaké vlastnosti měl filištín ?

Za mých mladých let se říkalo " ty jsi ale filištín". Jaké vlastnosti člověka to charakterizovalo a z čeho tento přívlastek vznikl?

Odpovědi
dubraro

Byl příslušníkem národa Pelištejců.
Pelištejci byli protivníci starověkých Židů. Byli civilizačně a vojensky na vyšší úrovni.
Viz Starý zákon, 1. Samuelova.

anonym

Vychytralý člověk,
jinak původně to byl příslušník starověkého palestinského kmene

http://www.roz­hlas.cz/cesky/pu­vodslov/_zpra­va/filistin--1469106