Atlantiiida

Jake vitaminy specialne potrebuje duchodce?

Je mi 75 let a u lekare mi doktorka oznamila, ze mam jist vitaminy. Nechci se ale zbytecne zatezovat nekterymi, které nepotrebuju, a proto nechci jist multivitamin.

Odpovědi
Sami08

Symptomy nedostatku vitamínů a minerálů (podle stavu kůže a ústní dutiny)
Dutina ústní:
Zarudnutí, popraskání rtů, a praskliny v ústních koutcích = nedostatek vit. B2
Zánět jazyku (růžové nebo fialové zabarvení) = nedostatek vit. B-komplex
Oči:
Změny zabarvení bělma očí = nedostatek vit. A
Bitotovy skvrny (skvrny na bělmu, v okolí duhovky, vysušují oči, horší vidění při umělém osvětlení) = nedostatek vit.A
Obličej:
Nadměrná tvorba kožního mazu – zánět, začervenání v obličeji, kolem nosu = nedostatek zinku
Horní končetiny:
Červenavé skvrny na mírně poraněných oblastech (z důvodu křehkých kapilár a podkožního krvácení) = nedostatek vit. C
Extremní průhlednost kůže na rukách („celofánová kůže“) = nedostatek vit. C
Břicho/hýždě:
Vosková, zrohovatělá pokožka, kožní zánět = nedostatek vit. A
Dolní končetiny:
Povrchové odlupování pokožky, velké šupinky lupů = nedostatek základních mastných kyselin
Praskliny v kůži mezi ostrůvky zrohovatělé pokožky:
s pigmentací = nedostatek kyseliny nikotinové (niacinu)
bez pigmentace = nedostatek vit. A6. Minerály, stopové prvky:
Orgán Prvek Vlastnosti
CNS, periferní nervy – draslík – snižuje se při stresu

  • hořčík – antidepresivní, pomáhá proti stresu
  • zinek – proti pasivitě a depresi
  • měď – zlepšuje výkonnost mozku
  • mangan – nedostatek může výjimečně vést k epilepsii

Dýchací soustava – mangan – nedostatek u astmatiků

  • selen – prevence proti bronchitidě a infekčním chorobám

Játra, žlučník – zinek – podporuje detoxikační funkci jater

  • selen – zlepšuje látkovou přeměnu

Žaludek, střeva – draslík – stimuluje svalovinu střev, pomáhá při ochablosti střev

  • hořčík – nedostatek může vést k ochablosti střev

Svaly – draslík – brání svalovým křečím

  • měď – prevence proti bolestem svalů
  • selen – podporuje vývin svalů
  • vápník – velký nedostatek způsobuje tonické křeče
  • železo – zlepšuje zásobování kyslíkem a tím výkonnost
  • hořčík – nedostatek způsobuje křeče lýtek
  • mangan – stimuluje látkovou přeměnu ve svalech – revmatici

Kosti, zuby – zinek – nedostatek může vyvolat revmatické potíže

  • vápník – zpevňuje kosti a zuby, prevence osteoporózy (doporučená denní dávka cca 1–1,5g, podle věku a pohlaví)
  • železo – nedostatek může vést k chronické artritidě
  • měď – brání zánětům pohybového ústrojí
  • molybden – podporuje ukládání fluoridu do zubů a odbourávání purinů – nedostatek může vést ke vzniku dny
  • selen – nedostatek může vyvolat artritidu

Pokožka – zinek – podporuje léčení ran, zvýšená potřeba při psoriáze, ekzémech a suché pokožce, pomáhá při akné

  • mangan – nedostatek může vést k alergiím
  • selen – zlepšuje tvorbu kůže

Imunitní systém – zinek – posiluje imunitní systém, vyplavuje těžké kovy

  • železo + měď – posiluje imunitní systém
  • selen – nejdůležitější ochrana buněk, minerální stimulátor imunity, zpomaluje růst novotvarů

Srdce, krevní oběh – draslík – posiluje srdeční sval, stabilizuje krevní tlak

  • hořčík – prevence proti arterioskleróze
  • selen – prevence proti arterioskleróze, podporuje prokrvování srdce
  • chrom – snižuje cholesterol

Sodík- obiloviny, masné výrobky, nakládané nebo uzené maso, ryby, sýry, marinády
Vápník- vejce, sýry, zelenina – mírně chrání před svalovými křečemi, vstřebávání vápníku usnadňuje vitamin D – doplňovat, je důležitý pro stavbu kostí, pro dobrou vstřebatelnost je důležité, v jaké formě ho přijímáme, mléko, mléčné výrobky (hradí 50–70% celkové denní potřeby vápníku), dále kyselé mléko, jogurty, zakysané mléčné výrobky, tvrdé a měkké sýry (eidam, lučina) s výjimkou tavených sýrů, které obsahují fosforečné soli a které na sebe vápník vážou a znemožňují tak jeho vstřebávání v organizmu = nevhodné, velmi vhodné jsou mák, sardinky a ořechy

Michal

Naposilování organismu a případně metabolismu" A,E,C,B,a někdy konkretní vytaminy pokud jste nějak nemocen.Upozor­ňuji,že vitaminy nejsou zrovna lacinou záležitostí a tak by bylo vhodné poradit se s lekárníkem o nutnosti toho kterého vitaminu a jeho dávkování.Nerozumím výrazu "pro důchodce"paní doktorka to podle mne trochu přehnala.Já bych se staral především o jídelníček pitný režim,kouření a pití alkoholu.Hodně zdraví,pane.

LuciJe

Nedá se obecně říct, že jako senior/ka nutně potřebujete vitamín ten a ten a ostatní ne – záleží na tom, co Vám konkrétně chybí. Což Vám může říct opět jen lékař na základě testů. Pokud Vám lékařka braní vitamínů doporučila, nejjednodušší odpověď na Váš dotaz zní – zeptejte se této lékařky, které vitamíny konkrétně Vám doporučuje a proč.