Mirdas

Jaké tradice dodržovat a které naopak ne ?

Vánoční den je plný tradic, ovšem jsou všude v Česku stejné a nebo se mohou navzájem vylučovat ?
Tím míněno že se v jednom kraji určitá tradice dodržuje a v jiném je v tento den nepřípustná.
Co tedy podle vás dnes ano a co naopak ne ?
Doplňuji:

A co dodržovat i se vyvarovat na Nový rok ?

_

Nejlepší odpověď
annas

Myslím si, že žádné jiné období nemá tolik tradic, které často souvisejí s pověrami.

Těžko říct, kdo které tradice udržuje. Možná krájení jablek, děti rády pozorují lodičky z ořechů, u stolu sudý počet osob, prázdný talíř navíc pro nezvanou osobu, šupiny z kapra pod talíře. Z literatury – házení střevícem aj.

Hospodyně nemá vstát dříve od stolu, než všichni snědí štědrovečerní večeři. Zbytky jídla se dávají zvířatům. Kdysi se zbytky zakopávaly, dnes nevím. Na Štědrý den se nemá prát a věšet prádlo.

Držet po celý den půst, především od masa – kromě ryb. To dodržuji, i když zlaté prasátko jsem nikdy neviděla.

Víc si nevzpomínám, některé zvyky jsem dodržovali, když jsem byla dítě.

Dnes Vánoce mají víc světský charakter, předchází jim shánění dárků a jídla. Snad zůstalo zdobení stromečku a nadělování dárků, společná večeře … od určitého věku nemám Vánoce ráda, vzbuzují ve mně nostalgii, vzpomínky na ty, kteří již nejsou mezi námi …

Možná je rozdíl mezi městem a vesnicí … Je to individuální, každý to vidí jinak, má jiný důvod proč ano, nebo ne …

Kdysi platilo, že o Vánocích se dodržovalo příměří a klid zbraní.. Mělo by platit i dnes nejen na papíře … to by mnohým lidem způsobilo radost, pocit štěstí …

„Nejdůležitější lidská vlastnost je být člověkem“ Jan Sobotka
To by mělo mělo platit stále …
.

Další odpovědi
Lamalam

Kdybych se měla inspirovat Erbenem:

Hoj, ty Štědrý večere, ty tajemný svátku!
Cože komu dobrého neseš na památku?
Hospodáři štědrovku, kravám po výslužce;
kohoutovi česneku, hrachu jeho družce.
Ovocnému stromoví od večeře kosti
a zlatoušky na stěnu tomu, kdo se postí.

tak u nás nedodržujeme vůbec nic.

ivzez

Ty, které člověk/rodina dodržovat chce.

My jsme si před mnoha lety zavedli „štědrý večer“
už na 23. prosince, aby prarodiče stihli v době svátků
postupně navštívit všechny příbuzné a sourozence.

Mělo to něco do sebe, vždycky jsem si pak následující
den mohla s dětmi nerušeně užívat pohádky apod.

Počátkem 90. let si (tehdy ještě ne)bývalý manžel
pořídil raft a od té doby sjííždí každoročně úsek
pražské Vltavy.
Původně šlo o dva táty s dětmi, dneska už se
ke splutí schází poměrně velká společnost …

Už je to přes dvacet let – takže už také určitá tradice …

gecco

Neslavím Vánoce a vánoční tradice nedodržuju – současné ´společenské´ pojetí Vánoc vychází z pojetí křesťanského a to se mi prostě nelíbí…
😉
Takže dodržuju ´klídek´ a pohodu (ale to, pokud možno, dodržuju i kdykoli jindy).
;-D
Doplňuji:
Na Nový rok jsem se připojil k tradici ´lezení na kopec´…
Dřív jsme chodili na Smrk, Lysou nebo Radhošť, nyní (Moravu mám ´kapku´ z ruky) buďto na Říp, nebo Boreč (když mrzne, je to velice zajímavá lokalita*)) a nebo Milešovku.
___
*) kdo to nemáte daleko (zdá se, že letos – vlastně zkraje příštího roku, mrznout bude – čím víc, tím líp), vřele doporučuju
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bo­reč_(České_stře­dohoří)
https://www.go­ogle.cz/images?cli­ent=opera&q=bo­re%C4%8D&oe=utf-8&channel=sug­gest&gws_rd=ssl­&hl=cs&sa=X&o­i=image_resul­t_group&ei=FO6e­VOPsGsX4UPjHgcgJ&ved=0­CCkQsAQ

klumprt

Vypůjčuji si instrukce z FB stránky „Přiznání iluminátů“. Je to opoždeně ještě k Vánocům:

O Vánocích budete mít asi tendenci vyzkoušet si nějaké starobylé zvyky a tradice. Vzhledem k pohanským kultickým kořenům tohoto svátku a ke zvýšenému počtu nehod, které každoroční oslavy často doprovázejí, jsme se rozhodli podělit se s vámi o několik doporučení, kterých se moudří lidé zpravidla drží a jsou díky tomu o Vánocích (obyvkle) zachováni při životě a duševním zdraví.

  1. Ano, kdysi bývalo v některých regionech zvykem zavěšovat stromeček od stropu špičkou dolů. Tato tradice byla ale postupem času opuštěna. Nezkoušejte ji obnovit, má to různé ošklivé účinky. Pro začátek – všechny dárky položené pod obrácený stromeček se zazvoněním zvonečku zmizí.
  2. Když už pověsíte stromeček špičkou dolů, nepřivolávejte, prosím, Antiježíška. Je to mladší emanace Antikrista.
  3. Když už se Antiježíšek dostaví (vypadá jako osmiletý Macaulay Culkin), nesnažte se ho zapudit obrácením stromečku špičkou nahoru. Současné zjevení Ježíška a Antiježíška vede ve většině případů ke vzájemné anihilaci a vzniku expandujícího oblaku absolutna, který značně znepříjemní Štědrý den nejen vám, ale i vašim sousedům.
  4. Při pouštění lodiček nevypouštějte více, jak sedm skořápek se zapálenými svíčkami najednou. U osmi svíček existuje nenulová pravděpodobnost, že se náhodou uspořádají do tvaru fénického vyvolávačského znamení Gulah. A ano, rybotlamý Dagon se může vynořit i z lavoru s vlažnou vodou, jsou-li k tomu vhodné podmínky.
  5. Když už se vynoří, nekapejte mu na hlavu olovo, nemá to rád.
  6. A nebijte ho paličkou a neobalujte s bramborovým salátem. Máte-li chuť konzumovat na Štědrý den krev a maso starobylých bohů, počkejte si na Půlnoční.

🙂

zjentek

no mělo by se pobejt na odpovědi.cz!!! ..ostatní nehoří
Doplňuji:
opět odpovědi!

lota

Mě se líbí tradice v podobě stromečku, vánoční večeře v kruhu rodiny (kapr, salát), na Nový rok žádné tradice nemám, ale řídím se pořekadlem: „jak na Nový rok, tak po celý rok“

gecco

Annas → …„příměří a klid zbraní“… – naprosto souhlasím, nesouhlasím s tím, že by to mělo platit o Vánocích (koneckonců – mnohé kultury slaví ´Vánoce´ jindy, než zrovna my)…
Klid zbraní by měl být ´furt´ – bohužel, člověk je ´mrcha nezvedená´ a na jiné lidi zhusta ´se*e´ a vnucuje jim své představy jako ´jediné správné´…
;-(
Takže přeju všem lidem – ať si žijí jak oni sami chtějí a nikdo jim to nevyvrací a hlavně nezakazuje…
To je má představa (nejen) Vánoc…

annas

Máte pravdu, vím, že by klid zbraní by měl platit stále, ale brala jsem jen z pohledu katolických Vánoc, i když je to samozřejmě málo.

Nevěděla jsem, zda bylo vyhlášeno i letos. Našla jsem, že ano. Je to slabá útěcha, ale naděje umírá poslední.

http://forum.the-west.cz/showthre­ad.php?p=277148

Vánoční a novoroční klid zbraní v pevnostech:

22.12.2014 00:01 – 26.12.2014 12:00
29.12.2014 23:59 – 31.12.2014 23:59
1.01.2015 00:00 – 1.01.2015 23:59