bobánek

Jaké to byli válečné operace Valkíra a Barbodosa za 2sv.války?

Nejlepší odpověď
chudst

Jen opravim s dovolenim vas i baghiru: byla to operace Barbarossa.

A „operace Valkyra“ je puvodne operacni plan zalozni armady, ktera mela zakrocit, kdyzby v Risi zacaly nepokoje. Mela zakrocit a sjednat poradek v Risi. Jak pise baghira, dnes je tento nazev znamy z duvodu pokusu o atentat na Hitlera skupinou vyssich nemeckych dustojniku. Stauffenberg pouze atentat provedl. Ve druhem slova smyslu „operaci Valkyra“ za valecnou operaci nepovazuji (byl to atentat jednotlivcu, ci ‚male‘ skupinky (ve skutecnosti o tom muselo vedet relativne dost lidi), ale nikoli valecna operace statu), v prvnim pak ano.

Další odpovědi
baghira

Barbadossa: invaze Německa do SSSR (1941)
Valkýra: Stauffenbergův pokus o atentát na Hitlera a převrat (1944)