roxilox

Jaké světlo na focení?

Jaké mám koupit světlo na focení v interiéru. Potřebuji vyfotit detaily nějakých předmětů tak, aby bylo na fotce jasně bílé pozadí. Předmět dám na bílý papír, ale když to osvětlím tak aby se mi to pozadí neudělalo třeba do modra vlivem barevného spektra daného osvětlení. Ve fotografických potřebách jsou ty ceny šíleně vysoké, ale díval jsem se na různé reflektory třeba: http://www.zarovky-svitidla.cz/ha­logenovy-reflektor-kanlux-mex-ce-81-b-150w-cerny,616.html nebo http://www.zarovky-svitidla.cz/led-reflektor-10w-smd-ecolite-rledf01-3500k,1294.html Jen nevím jestli některý z těchto bude vhodný na osvětlení a následné focení detailu předmětu tak jak to potřebuji aby bylo na fotce to čisté bílé pozadí. Děkuji za rady.

Nejlepší odpověď
Emefej

Pokud fotíš na digitál, tak barevnému posunu zabráníš tím, že si nastavíš vyvážení bílé podle standardní středně šedé tabulky. Na většině světel je uvedena teplota chromatičnosti v Kelvinech, pokud to tvůj foťák umožňuje, tak jí nastav a kalibraci s tabulkou si můžeš ušetřit.

Další odpovědi
gecco

Na takové focení potřebuješ měkké světlo (rozptýlené), světla z odkazů vytváří světlo tvrdé, v případě toho halogenu (tu LED neznám) navíc ´nepravidelné´ (nezáří v celém úhlu stejně) – takže na přímé osvětlení je nevhodný. Můžeš jeho světlo ale změkčit (rozptylem, odrazem).
Koneckonců – ani profi světla se na odvětlení z blízka nepoužívají přímo.
„Bílé pozadí“ – domnívám se, že mnohem jednodušší (a lepší) by bylo předměty fotit na kontrastním pozadí a to pak vyříznout – musel bys mít hodně dobře udělané osvětlení, aby předmět nevrhal stín, který se z bílého pozadí odstraňuje hůř, než kontrastní pozadí včetně stínů celé…
😉

Hlada

Zobrazení bílého pozadí není otázkou volby reflektoru, ale nastavení vyvážení bílé. Je potřeba nastavit uživatelskou volbu, vyfotit pozadí a na to nechat foťák nastavit. Také to lze udělat v editoru.
Z reflektorů bych zvolil halogenové. Jsou levné a světlo má širší spektrum, než LED. U nich mám obavy ze zkreslování barev.

Lamalam

Pokud fotíš do RAWu, tak nastav vyvážení bílé jen tak od oka. Do snímku někam do rohu ale musíš zakomponovat neutrální středně šedou tabulku, na tu pak v editoru ručně vyvážíš barevnou teplotu.