manon

Jaké stanovisko zaujmout k církevním restitucím? Budou plusem nebo mínusem?

Doplňuji:
Bohemica: Jak je to s tím, co bylo ukradeno, je potřeba vrátit? Jak daleko se v takovém náhledu půjde do historie? Získala církev svatá majetky podnikatelskou činností, krádeží, darem…? Bude potom církev taky vracet těm, od kterých něco získala neoprávněně?

Chce si stát ulevit od financování církví? Vyplatí se to?

Nejlepší odpověď
ratava

Co nadělám, ač nevěřící, tak po celou dobu své zaměstnanosti přispívám svými odvody na daních na platy duchovních a dalších 30 let jim bez jakékoliv víry budu přispívat stejným způsobem na jejich osamostatnění se…

Jestli to pomůže budoucím generacím, tak ať si církev ve státě, kde je většina nevěřících, vezme cokoliv jí podle ní náleží…
Jen nechápu konečnou sumu, oněch 30 let a trochu se obávám, abychom při již teď prázdné státní pokladně nenechali potomkům namísto úlevy z církevního vyrovnání jeden veliký nesplacený dluh pro ještě větší nedostatek financí v budoucnu… A někde úplně vzadu v podvědomí mě hlodá myšlenka, že je to jedna veliká bouda…

Další odpovědi
anonym

Je kolem toho zbytečná hysterie. Nejsem věřící a příslušníky jakékolliv církve považuji za jakýsi zájmový spolek. Nehodlám je jako takové nadále spolufinancovat. Co bylo ukradeno,musí být vráceno i když je jasné,že zmařené lidské životy a osudy a zdevastované kulturní památky a historické objekty nelze restitucemi narovnat. Úplná odluka státu od církví a navrácení majetku společně finančním vyrovnáním za zničené majetky a dost.Nejlépe je to vysvětleno zde http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/cirkevni-restituce-myty-a-fakta.

venkovan

Především názor obyčejných lidí nikoho nezajímá, zejména když je jiný než mají vládnoucí politici. A věřit jejich slibům, že to nepůjde za Benešovy dekrety je celkem naivní.
Za další je to divadlo, které režiséři připravují již řadu let.
Církev by mohla být financována stejně jako jiné nevládní organizace. ze státních peněz na základě žádosti o dotaci, z darů od příznivců a z vlastní hospodářské činnosti (třeba jako mnohé tělovýchovné jednoty, hasiči, vodní záchranáři apod.).
Řekl bych, že k víře jako takové zas tak moc majetku nepotřebuji. Že stát nebude ani po restitucích církve dotovat taky nevěřím – minimálně budou strkat peníze do církevních objektů které jim budou vráceny, ale budou mít statut národní či jiné kulturní památky.
Řekl bych, že by bylo vhodnější finanční prostředky na restituce dát do vzdělání a podpoře výzkumu. Když bude stát bohatý, nebude problém podpořit činnost církví.
Když bude stát chudý, bída nažene lidi k nějakým vírám.

mojitek

Církve získaly majetek neoprávněně-buďto jim je lidé museli vydat pod hrozbou trestu nebo byl prostě zabaven násilím.Z církve ještě nikdy nic dobrého nevzešlo… Církvy nic nepatří „její“ a majetek by měl být vrácen -alespoň státu.