mosoj

Jaké společenské zřízení je v Číně ?

Je tam vyvinutý socialismus nebo kapitalismus. Myslíte že jsme o Číně pravdivě informováni ?
Doplňuji:
Tak za tu špatnou informovanost nemůže Čína, ale státy které nechtějí aby se svět dozvěděl jak se v Číně žije a hlavně jakou obrovskou přestavbou a výstavbou Čína prochází. Lidé makají a jsou v podstatě spokojeni.
Můj spolužák byl v Číně 2 roky za sebou, pokaždé celý měsíc. Naposled tam byl jako soukromý turista s manželkou ( zkuste to takto se dostat do USA). Za ten měsíc najel po Číně 6000 km a nikdo ho neomezoval. Chodil si kam chtěl a spal kde chtěl. O výstavbě, jaká tam probíhá, perfektní silnice a dálnice po celé !! zemi – to se u nás nedozvíme !!!
Přesto, že to není laciná záležitost. Pojede opět !

Nejlepší odpověď
Bedy

V Číně je kapitalismus, ale je tam komunistická diktatura a poměrně i tvrdá – popravy nejsou vzácností, ba naopak. Je to takový zvláštní hybrid.

Další odpovědi
Drap

Je to kapitalistický socialismus.

MK44

Vypadá to na „státní kapitalismus“ za podmínek vlády jedné strany s maoistickou minulostí. To jest – podniká se převážně nikoli s vlastním nýbrž se státním majetkem a výsledky takového hospodaření je nutno „odklonit“ v soukromý prospěch. „Revoluční tradice“ se uplatňují hlavně při zdůvodnění likvidace různých kritiků, nespokojenců, svědků zlodějen a konkurentů. Státní náboženství, které je nutno z důvodu sebezáchovy uznávat. Na životní podmínky dělnické, rolnické či podobné „třídy“ se ovšem zvysoka …
Pravdivě informováni? To je u zemí se státním náboženstvím, cenzurou a navíc s kulturní odlišností vždy obtížné. A kdo by si to chtěl u pánů takového velkého trhu jako je Čína rozházet, že? Takže především asi jsme informováni málo…

Doplňuji:
Ad: Lidé makají a jsou v podstatě spokojeni. -
Uvidíme, uvidíme – hned, jak se do Číny začnou stěhovat lidi za Západu a nebo dokonce, jak tam, a odkud, začnou lidi emigrovat… On SSSR taky v některých obdobích vykazoval vysokou míru industrializace, vzniku kolosálních staveb a technické vyspělosti např. v oblasti zbraní, letectví, kosmonautiky apod. a lidi nesrovnatelně více utíkali odtamtud, než tam… Takže uvidíme, jestli a jak se čínská mocenská hierarchie z jeho osudu poučila. Teda jestli Čína dřív zbytek světa ekonomicky a populačně nespolkne.
Ad: …za špatnou informovanost nemůže Čína… – V kontextu s regulací Internetu – nevím, nevím. Ale je nasnadě, že lidem, kteří se tady za posledních 20 let uhnízdili u koryt, případný úspěch nějakého jiného „modelu“ vonět nemůže …