klob1

Jaké schéma na odpojení PB akumulátoru(ba­terie) 12V z nabíječky a opětovné připojení bez tlačítka?

Ahoj,
řeším jak postavit z běžně možně koupených součástek z elektronik. Obvod, který by při dobití PB akumulátoru (je z auta) ten obvod odppojil baterii od nabíječky a, když by se trochu vybil akumulátor, tak by ten obvod začal nabíjet. Potřebuji,aby to odpojení a připojení dělal sám obvod. Většinu obvodů co je na netu, tak se musí zapnout, aby nabíjela a pak vypne, ale už nezapne znovu.
Součástky nemám koupené žádné. A baterie bude napájet síť 12V, kde odběr bude cca pár spotřebičů s 0,02A – 0,2A zabezpečení objektu. Možná i ohradník, který impuls bude za větší dobu cca 1 min, aby zlodějský hoši až půjdou na mříže, také něco koupili.
Jinak, prosím za osvědčené návrhy schémat, které vám skutečně fungují včetně hodnot i watáží. Ne jen poloviční. A může to být i v Eagle.
Mnoho děkuji
Jen samo připojí a samo odpojí a stále dokola.

Odpovědi
mosoj

Na to je více řešení, ale konkrétní ti asi nikdo dohromady bastlit nebude.

Udělej to tak aby výstupní napětí z nabíječky bylo cca 13 – 13,5 V a nabíječku nech trvale připojenou. Při dosažení tohoto napětí na svorkách akumulátoru přestane téměř téct proud z nabíječky do AKU. Pokud by napětí kleslo pod tuto hodnotu ( AKU by se více vybil) nabíjecí proud zase naskočí a nemusíš nic regulovat. Nabíječka obyčejné trafo a diodový můstek, nic víc.