Marast

Jaké rozdíly cítíte mezi výrazy progresivní a avantgardní?

Ptám se na vaše osobní pocity, nikoli na nějaké definice z netu.

Nejlepší odpověď
annas

Otázku jste zařadil do literatury., i když výraz progresívní má i další významy v jiné oblasti.

Avantgardní literatura – znám . Šlo totiž o umělecké postupy v v oblastech umění z první poloviny 20. století.

Avantgarda = předvoj , literatura, která přinášela něco nového i když (nejen v oblasti liteatury), užívala nové formy, rozbíjela tradiční postupy, přinášela nový pohle na skutečnost atd.

Progresívní = pokrokový,. Avangarda byla v této době pokroková, znamenala progresívní předvoj.

Tehdy ale mnozí jedinci nepovažovali avantgardní umění za pokrokové, protože mu v době vzniku nerozuměli.. Proto až budoucnost umožnila zpětně hodnotit a v kontextu dějin si uvědomit význam mnohých progresívních děl z této doby.. Často se stane, že umělec čeká na ocenění svého díla někdy staletí…

Souvisí to s vývojem společnosti, co je někdy „avangardní“, nemusí být s odstupem doby hodnocené jako pokrokové.. Vezměme si např. díla socialistického realismu, i když tehdy šlo o umění progresivní, umění levicově orientované, jako umění přispívající ke vzniku socialistického realismu a poplatné době. . Jak se na tato díla díváme dnes ? Bylo to opravdu tak? Spíš mluvíme o umění angažovaném… Černobílý pohled na skutečnost…

Další odpovědi
Děda Louda

Jelikož mají tyto výrazy odlišný význam, rozdíly mezi nimi nehledám.

Funna

progresivní – nový, rozvíjející se, ale v mezích standardu
avantgardní – sice taky nový, průkopnický, ale spíš tak nějak střeleně, výstředně, neobvykle…
aspoň tak to cítím já .-)

ahold

Pokud jde pouze o pocity, tak avantgardní cítím jako : mladistvé, impulsivní, citové
Progresivní jako: něco přinášející, mající smysl, rozumové.