novvem

Jaké pravomoci měl například bavorský král?

Jaké měl pravomoci například Bavorský král, když po sjednocení Německa vládl Německu císař?

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se mluvit o pravomocích, jak se dovíte víc z odkazu. Jen z jeho živtopisu si vyvodit, co dělal on, v čem za něho rozhodovala vláda atd.

http://www.ones­prime.de/englis­ch/235-english/articles/48663-king-ludwig-ii-of-bavaria-his-life-story.html

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ludv%C3%AD­k_II._Bavorsk%C3%BD

"Roku 1871 bylo vyhlášeno Německé císařství ve Versailles (18. ledna). Panovníci všech německých států prohlásili pruského krále německým císařem (Vilém I.). Německé císařství bylo militaristickým státem se silnou armádou, a tudíž nebezpečnou zemí. Přesto to ale byl stát spolkový, neexistovala tu neomezená moc císaře.

Součástí císařství bylo Bavorské království, králem se po smrti otce Maxmiliána stal mladý Ludvík II. Wittelsbach (též Ludvík II. Bavorský, vlastním jménem Ludwig Friedrich Wilhelm)..

Z politického hlediska nepříliš významný bavorský král, který vstoupil do historie především jako mecenáš umění. Byl nazýván pohádkovým králem, a to především díky zámkům, které vybudoval, a také pro svůj tragický životní osud. Byl to král, který unikal z realitvy do světa fantazie, To nebylo slušitelné s jeho funkcí, navíc využíval prostředky pro budování hradů atd. Mecenáš umění.

"V roce 1866 vstoupilo Bavorsko na straně Rakouska do války proti Prusku, on sám se nebyl schopen zorientovat ve válečných záležitostech, proto řízení válečných záležitostí zcela přenechal ministrům. Po porážce Rakouska musel podepsat mírovou smlouvu a bavorská armáda se musela podřídit pruské, dále Bavorské království muselo Prusku zaplatit 30 miliónů guldenů válečných reparací. Tuto situaci nesl dost těžce a když pak muselo Bavorsko bojovat na straně Pruska ve válce proti Francii, byl politikou zklamán natolik, že se stáhl na své zámky a vladařskými záležitostmi se téměř přestal zabývat. Před tím však stačil podniknut svou jedinou cestu po Bavorsku. Žil nad finanční poměry vlastní země, což vzbudilo nevoli u členů bavorské vlády a v některých kruzích. U svých poddaných však byl převážně oblíbený.

Už za svého života byl považován za duševně chorého. Pravda je, že byl zcela jistě výstřední podivín, ale z dnešního medicínského hlediska jej v žádném případě nelze označit za šílence. Přesto byl roku 1886 zbaven svéprávnosti a trůnu.

Od té doby, kdy bavorská zahraniční politika byla nařízena Pruskem a král byl jen „vazalem“ svého pruského strýce., stáhl se do ústraní. Byl hlavou státu , ale byl omezený volností pobytu..

Je pravda, že se chtěl vyrovnat Ludvíku XiV. ale neměl ani politické schopnosti tohoto velkého francouzského krále, ani jeho finanční možnosti. Byl od reality odtržený snílek, který žil ve svém vlastním světě. Právě jeho zkreslený pohled na skutečný stav věcí se mu nakonec stal osudným. "

Další odpovědi
dubraro

Bavorské království bylo od svého vzniku v roce 1806 konstituční monarchií, takže moc krále byla omezena zákony. V roce 1871 skončila jeho samostatnost a stalo se součástí Německé říše. Bavorský král však dále formálně existoval, až do roku 1918.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Bavorsk%C3%A9_kr%­C3%A1lovstv%C3%AD