Luiperd

Jaké právo mají rodiče držet mě doma?

Neboli dát mi ‚zaracha‘. Rodiče za mě mají do dosažení plnoletnosti nebo emancipace plnou zodpovědnost, je tam zahrnuto že mě rodiče nějak nesmí pustit ven z bytu? Jestli ano, jak přesně to zní? Děkuji

Nejlepší odpověď
ivzez

Ono se to má jinak:

Podle občanského zákoníku je dítě povinno dbát svých rodičů.
Kdybys náhodou nerozuměl formulaci zákona,
znamená to, že je dítě povinno poslouchat své rodiče.

Takže pokud rodiče rozhodnou, že nikam nesmíš,
musíš je poslechnout.

_______

Doplňuji:

A pozor na častý omyl, že od dovršení plnoletosti
si budeš moci dělat, co chceš:
Dokud budeš bydlet společně s rodiči, a dokud tě rodiče budou živit,
budeš se muset řídit jejich pravidly. Ledaže by ses v 18 osamostatnil,
začal si na sebe vydělávat a odstěhoval se…

Další odpovědi
Tw!st

Nevím jak přesně zní zákon, ale je to tak, že rodiče tě mohou držet doma pokud k tomu mají patřičný důvod. Pokud si myslíš že tě drží doma neoprávněně a omezuje to tvá lidská práva, můžeš kontaktovat sociální právní ochranu která to prozkoumá.

Iváneček

„K povinnostem rodičů patří – zabezpečit dohled, zamezit dítěti nemravný a zahálčivý život.“

Každopádně Tě rodiče mohou doma držet, pokud žijí s vědomím, že to dělají pro Tvé dobro.

Více zde : http://www.6zs­.cz/sites/defau­lt/files/pdf_sou­bory/prava_a_po­vinnosti_rodi­cu.pdf

Zdroj: http://www.6zs­.cz/sites/defau­lt/files/pdf_sou­bory/prava_a_po­vinnosti_rodi­cu.pdf

Nuk nuk

Rodiče (nebo podle zákona „zákonní zástupci“) za Vás mají plnou zodpovědnost – to v praxi znamená, že cokoliv se Vám stane (něco/někdo Vám ublíží) nebo cokoliv špatného provedete Vy – oni z toho ponesou důsledky. Budou to oni, kdo bude trestán, nikoliv Vy. Rodiče také mají povinnost Vás před takovými věcmi chránit. A pokud mají jakékoliv obavy, patří k tomu i možnost Vám v tom zabránit. Třeba tím, že Vás někam nepustí nebo Vám nedovolí jít ven po určité hodině apod.
Nevím, co Vaše rodiče k takovému kroku vede nebo vedlo, ale zkuste se zamyslet nad tím, jestli jim něčím nezadáváte k „zarachu“ důvod.

Něco jiného je, kdyby Vás drželi v pokoji pod zámkem bez jakéhokoliv závažného důvodu a nepustili Vás vůbec nikdy nikam. Na to právo nemají.