Europa

Jaké práva a povinnosti nově spadají na člověka, jenž právě dovršil 15-ti let?

Samozřejmě kromě známé trestní odpovědnosti a práva legálně souložit :)

Nejlepší odpověď
fcoop

S dosažením patnácti let věku spojuje české právo u fyzických osob
zřejmě nejvíce právních důsledků. Níže přetištěná tabulka uvádí základní
právní důsledky, které jsou s dosažením této věkové hranice spojeny, spolu
s právními předpisy, ze kterých tyto důsledky vyplývají ve znění účinném
ke dni zpracování příspěvku. Je zjevné, že celá řada z těchto důsledků má
zásadní dopady do osobní sféry dítěte. Za nejdůležitější můžeme považovat
trestní odpovědnost, odpovědnost za přestupky a způsobilost nabývat práva
a povinnosti v pracovněprávních vztazích. Z toho plyne skutečnost, že dítě
může být od 15 let, alespoň v teoretické rovině, schopno si na svou obživu
vydělávat vlastní prací. Věk 15 let je tedy zřejmě možno považovat za
„vstupní bránu“ na cestě k nabývání většiny práv, které fyzické osobě
náleží.

Odpovědnost za přestupky § 5 zákona č. 200/1990 Sb.,
Způsobilost mít v pracovněprávních vztazích práva a povinnosti a tyto nabývat vlastními
právními úkony (při splnění podmínky ukončení základní povinné školní docházky) § 6 zákona 226/2006 Sb., zákoník práce
Povinnost mít vystaven a nosit u sebe občanský průkaz § 2 zákona č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech
Nezbytnost souhlasu dítěte ke změně jeho příjmení na základě dohody rodičů § 19 zákona č. 301/2000 Sb.,
o matrikách, jménu a příjmení
Možnost vykonávat dobrovolnickou službu na území České republiky § 3 zákona č. 198/2002 Sb., o dobrovolnické službě
Možnost být pověřen prováděním veřejné sbírky § 14 zákona č. 117/2001 Sb.,
o veřejných sbírkách
Možnost vydání zbrojního průkazu skupiny B –
užívání zbraně nebo střeliva ke sportovním účelům § 19 zákona č. 119/2002 Sb.,
o zbraních
Možnost udělení řidičského oprávnění pro
podskupinu motorových vozidel AM § 83 zákona č. 361/2000 Sb.,
o provozu na pozemních
komunikacích
Možnost žádat o vydání cestovního dokladu se
souhlasem zákonného zástupce § 17 zákona č. 329/1999 Sb.,
o cestovních dokladech
Hranice přístupnosti některých audiovizuálních
děl, které mohou ohrozit tělesný, duševní a
mravní vývoj dětí § 4 zákona č. 273/1993 Sb., o
některých podmínkách
výroby, šíření a archivování

audiovizuálních děl (Net)

To právo na legální kopulaci.....­......víš,něk­dy je lepší těšit se na něco,než......ale třeba budeš mít kliku......hodně štěstí a opatrnosti.
Vivat dospěláci.....!

Další odpovědi
zzzlatokopka

Vyřídit si OP.
Pokud spáchá tr.čin, má poloviční trestní sazbu než plnoletý.

mosoj

Ano můžeš legálně souložit, což v překladu znamená, že může dotyčný ukázat. co se v mládí naučil.

Děda Louda

Zvládat rodný jazyk.

klumprt

Odpověď od fcoop je bezvadná až na to, že šíří mýtus o povinnosti mít občanský průkaz u sebe. Taková povinnost v žádném zákoně NENÍ.

Pepa25

Souhlas. Lze si snadno ověřit, že ve zmiňovaném §2 zákona o OP nic o nošení není: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/1999-328#p2