JájsemRaibek

Jaké počáteční písmeno se píše v názvu knihovny?

V prvé řadě musím zdůraznit, že nechci nikoho obviňovat, urážet ani jinak kárat. Ale všiml jsem si jedné věci zde na odpovědích a sám si nejsem jist správností.
Jedná se o otázku:
Proč se nedochovala alexandrijská knihovna?

A nyní tu máme rozdíl mezi dvěma lidmi.
Quentos nejprve opravil malé „a“ na velké a následně opět na malé ve slově alexandrijská.
Annas v odpovědi napsala (nebo převzala) větu, ve které je písmeno velké „Historie Alexandrijské knihovny“.

Takže se táži: Malé, nebo velké počáteční písmeno v názvu knihovny? Já jsem spíš pro velké, ale jak jsem uvedl, nejsem si jist.
Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Je pravda, že jsem text převzala. Jsou v něm další chyby, počítala jsem s tím, že je opravím, jenže večer jsem spěchala, ráno jsem na chvíli nakoukla, přišla jsem až teď.

Psaní A/a je sporné. Volala jsem do Prahy do ÚJCAV. Pracovnice odpověděla, že není možné zjistit, zda jde o chybný překlad či opravdu o název. Musela by hledat ve starých textech, na to nemá samozřejmě čas. Zjišťovala v Korpusu, kde je psaní A/a tak napůl.

Ale potvrdila, že když nemáme jistotu, není chyba, když bereme název obecně a napíšeme „alexandrijská“ knihovna.

Jak je vidět, psaní velkých písmen u toho, co přesně neznáme, není jednoznačné. Ale je pravda, že PČP uvádějí, že dochází ke kolísání, protože nevíme, zda přídavné jméno (zde A!alexandrijský) patří k vlastnímu jménu, nebo označuje jev obecný.

I v pravopise platí, že vše souvisí s něčím.

Další odpovědi
quentos

Také jsem si nebyl jist. Nejprve jsem to opravil na velké v domnění, že jde o oficiální název, pak jsem si to ale ověřil; pravidla se přiklánějí k chápání názvu obecně a tedy k malému.

MobilManiak

http://m.novin­ky.cz/article­Details?aId=32139&sId­=&mId=

Tady mají velké a taky se přikláním k velkému.