Kelt

Jaké písmo je přirozenější obecně? A proč se to liší a není jednotné?

V Evropě i Americe se píše zleva do prava, také azbuka a podobně. Existují jazyky , jako arabština a hebrejština, kde se čte a píše z prava do leva. V hebrejštině je to proto, že se jim tak lépe tesaly nápisy do kamene. Člověk se může naučit psát i číst oběma způsoby. Psaní z leva do prava je typické pro praváky, těch je asi převládající většina i mezi Araby a Hebrejci, kde se právě píše opačně. V podstatě se při čtení jedná o příjem informací. Je nějaký rozdíl zda informace přijímám při čtení z jednoho nebo opačného směru, a pokud zahrnu čínštinu nebo japonštinu, kde se píše zhora dolů, je to další směr navíc, ale to jen tak mimochodem. Tedy existují dva rozdíly mezi těmito jazyky , Arabština a hebrejština, oba se píšou z prava do leva, a používají pouze souhlásek, většina jazyků, indoevrospských používá souhlásky i samohlásky a píší z leva do prava. Lze tedy očekávat vítězství některého tohoto písma, jazyka? Nemyslím podle rostoucí populace, ale pro jednoduchost.

Nejlepší odpověď
annas

V jádru následujícího textu stojí Schönfeldova poznámka o tom, že pravá část popisovaného papíru nebo vůbec tento směr souvisí s budoucností, levá s minulostí. Národy, které psaly zprava doleva, byly prý „neagresivní“, do sebe uzavřené, orientované nikoliv na budoucnost a expanzi apod.

Už na první pohled takové tvrzení vypadá pochybně. Člověk si vzpomene na různé pseudovědecké teorie o hemisférách mozku, jak ta která civilizace má „upřednostňovat“ tu jakou hemisféru. Navíc v případě směru písma stačí udělat letmou analýzu, aby se ukázalo, že takovýhle výklad příliš nedává smysl.

  • Egyptské hieroglyfy se mohly psát zprava doleva, zleva doprava i shora dolů
  • Řekové, když přejímali fénické písmo, psali zprava doleva, ale brzy směr otočili
  • Fénická, arabská i hebrejská abeceda se píše zprava doleva, ovšem čísla („indická“) píší Arabové zleva doprava
  • Nejstarší klínopis se psal shora dolů, posléze zleva doprava
  • Etiopské a starověké perské písmo se psalo zleva doprava (etiopské písmo bylo přitom „semitské“, tedy docela výjimka), dnešní perské zprava doleva (je odvozené z arabského)
  • Indické a thajské písmo se píše zleva doprava
  • Číňané kdysi psali odshora dolů a zprava doleva, dnes se čínština píše v řádcích zleva doprava stejně jako naše abeceda
  • Rongo rongo z Velikonočního ostrova se údajně psalo tak, že lichý řádek se psal jedním směrem a sudý tím druhým (což je vlastně ekonomické a tomuto typu psaní se říká bustrofedon)
  • Tibeťané píší zleva doprava

Fénická a arabská civilizace je/byla jistě podobně „expanzivní“ jako evropská, píše ale naopak, Tibeťané píší podobně jako Evropané, Řekové i Číňané směr psaní klidně změnili… zkrátka spojení směru psaní s nějakým „charakterem civilizace“ nedává rozumný smysl. Spíše se zdá, že u civilizací, kde je určitý způsob psaní zakořeněný, to funguje opačně: Protože píšeme odedávna směrem doprava, máme pravou stranu spojenu s budoucností (což se zřejmě prokazuje i psychologickými testy, kdy na papír nemáme psát, ale kreslit).

Tím se ale nevysvětluje otázka, proč se píše konkrétním směrem. Výkladů je celá řada, od klasického „mazání“ při psaní zprava doleva až po opačné tvrzení, že když píšeme pravou rukou, vlastně ji přirozeně umístíme nejdřív na pravou stranu popisované tabulky. Existuje i teorie, podle které je převládající směr písma (asi přece jen zleva doprava) dán pohybem Slunce po obloze, když ho pozorujeme na obloze (směrem k jihu) – proto je pravá strana spojena spíše s budoucností.

Nemáme srovnání z jižní polokoule („původní“ by mohla být možná písma předkolumbovského Peru, kdybychom o nich kromě kipu vůbec něco konkrétnějšího věděli, a pak rongo rongo, o němž také nevíme prakticky nic) a zůstává zde protipříklad těch všech civilizací, které psaly zprava doleva, často ve stejné zeměpisné šířce jako ti, kdo psali opačně. Nejpravděpodob­nějším závěrem se tedy zdá být historická náhoda, zvyk, který, když se jednou ustavil, se sice mohl změnit, ale bylo jednodušší ho spíše zachovávat… Faktem je, že pokud původní inspirací pro abecedy Starého světa bylo písmo fénické, pak k otočení došlo u písem odvozených z toho řeckého a nezávisle pak i u písem původně indických (z něhož zase pochází to tibetské), kde je ovšem vazba na fénické abecedy spíše zastřená.

http://www.sci­enceworld.cz/clo­vek/proc-piseme-zleva-doprava-918/

Další odpovědi
Funna

vzhledem k tomu, že už se netesá (a díky za novou informaci, že je to kvůli tomu, jsme nevěděla) a lidstvo je převážně pravoruké, je nejspíš přirozenější z leva do prava (což mně, jako levákovi nevyhovuje, ale bohužel s tím nic nenadělám a musím se přispůsobit, ono těch „diskriminací“ je víc, od škrabky na brambory a až po sofistikované stroje, které musím ovládat pravačkou, protože to tak konstruktéři vymysleli, takže hlasuji pro psaní shora dolů .-)…a co se týká souhlásek a samohlásek, tak je to úplně jedno…pokud se nějaký jazyk stane celosvětovou velmocí tak to bude nejspíš angličtina, španělština, čínstina a ty stejně nikdo nepředělá…