Alesh

Jaké osobnosti a jejich činy vnímáte jako nejvíce negativní pro vývoj ČR?

Nemusí to být žijící osoba. Může to být i skupina osob. A tím „ČR“ se myslí všechny možné státní útvary na našem území.
Zkrátka a dobře, proč jsme dnes tam kde jsme a nejsme někde dál.
Doplňuji:
No, některé názory jsou fakt zajímavě pomatené, např. odsuzovat komunisty a zároveň člověka, který je velkou měrou pomohl sejmout, tomu říkám závěr. 🙂
Já osobně asi nejvíc negativně vnímám osoby jako byly: Walter Runciman, který vedl tzv. Runcimanovu misi, Neville Chamberlain, blbeček mávající při vystupování z letadla dohodou s Hitlerem, jak zajistil Evropě mír na další nevím kolik let. Pak samozřejmě všechny osoby tzv. Mnichovské dohody. Poměrně negativně vnímám i osobu E. Beneše a E. Háchy, ale samozřejmě těžko posuzovat situaci, kdyby neustoupili náckům, čili u těchto dvou mám docela otazník. No, a pak všechny ty šašky, co umožnili nástup komunistů, pozvali sem „spřátelená“ vojska a zuby, nehty udržovali ten postupný úpadek zvaný socialismus.

Nejlepší odpověď
annas

Je jich určitě víc, ale z 20. století mě napadl K. Gottwald, který se jako první prezident po 2. světové válce bál sovětského tlaku a Stalina, takže všechno podepsal, souhlasil l se všemi nařízeními, nevzepřel se proti nátlaku… atd.

V oblasti kultury pak Zdeněk Nejedlý, který ukázal, jakou cestou by neměl jít intelektuál, tzn. nepodlehnout politickému tlaku. Zaměřoval se jen na ty osobnosti, které vyhovovaly jeho vkusu. Považoval se za neomylného.

Vzpomínám na jeho dílo Komunisté, dědici velkých tradic českého národa. Komunisté prý navazují na buditele z doby národního obrození, jsou v jistém slova smysu hrdiny … . Zdrojem dějin byl pro něho Jiráskovy Staré pověsti české … atd.

Další odpovědi
fcoop

Není jich málo.Ovšem nejaktuálnější jsou ti lidé,nebo skupiny,kteří s úsměvem hledí na Východ a už už se vidí,jak rvou šeřík a vítají Osvoboditele.
Ruské tanky potřetí! na Václaváku – obludná představa a vůbec ne nemožná.

arygnoc

aspoň z modernej histórie:

gottwald, havel, klaus.
pokiaľ rátate do bývaleho československa i slovensko, tak s klausom v jednom záprahu mečiar.

z minulosti praotec čech – mal to zobrať viac na juh a k moru.

;-Q
Doplňuji:
talka:

vo svete sú uznávané i osoby inde označované ako zločinci (tak som havla nikdy neoznačil), z českých spomeniem napr. mašínov.

najnovšia kauza s českými deťmi v nórsku ukazuje, ze „náš“ pohľad je iný, ako pohľad sveta (všimnite si, hovorím „iný“, nehovorím lepší/horší).
a podobne je to i s dianím na ukrajine (a postsovietskych krajinách všeobecne), afganistane, ale i grécka ži izraela (čo sa týka pohľadu).

a preto i pohľad na naše svetovo „uznávané osobnosti“ je iný u človeka, ktorého sa činy havla dotkli priamo (pripravil ho o prácu), a iný u človeka, ktorý ich vníma niekde z washingtonu ako gesto mieru.

o havlovi v československu vedelo pár disidentov a jeho pivných štamgastov.
v zahraniči o ňom vedelo viac ľudí, ktorí ho živili (lebo od roku 1969 fakticky nepracoval – bol chorý alebo zavretý), o jeho manželke ani nehovorím (bezdetná žena v domácnosti, hm).

;-Q

prípadne viac v diskusii.

talka

To arygnoc: Co Ti udělal SVĚTOVĚ uznávaný Havel – snad ne ZÁVIST?

Mirdas

Všichni sluhové komunistů a hlavně jejich představitelé.
Popravy, koncentrační tábory, mučení lidí, neschopnost ekonomického myšlení, závist, zlodějny, zabavování majetku pracovitých a schopních podnikatelů, nebo měnová reforma na kterou doplatil každy občan na tomto území, krom vedení KSČ.
Hnus vpodobě pozvání cizích vojsk na naše území proti vlastním lidem aby proti nim použili zbraně a vše co k okupaci patří. V neposlední řadě i všichni kteří tento nejzrůdnější režim v historii lidstva stále obhajují a přejí si jejich návrat.
Děsí mne jak někteří ve své najivitě vše svádí na Havla, jakoby vlastnil všechny továrny a on propouštěl zaměstnance. V čele těch firem byli a bohužel stále jsou bývalí členové KSČ, StB, ČSlA, PZO, jejich příbuzní a přátelé ( Mrázek, Kožený a tak dále ).

anonym

Gottwald a Havel.
Oba dva zfanatizovali pražáky a ti jim podlehli.
I když Gottwald za to moc nemohl.Lidi volili komunisty, protože ti jim slibovali, že se budou mít lépe, neboť první republika nebyla tak pěkná, jak si ji všichni idealizují.Če­ledíni, děvečky spávali u dobytka, dřeli do úmoru jen za almužnu, zrovna tak lidi ve fabrikách.
Havel též sliboval, jak se budeme mít a dělníci ve fabrikách se dnes mají hůře než za komunistů
V neposlední řadě je to i Klaus a jeho amnestie, kdy vlastně uznal, že největší zloději v dějinách naší země mohou zůstat bez trestu.
Zloděj, který ukradne 100 tisíc musí si trest odpykat a zloděj co ukradne miliony, tak se jenom směje a nikdy není potrestaný.

ivzez

Vasil Biľak, Alois Indra, Antonín Kapek, Drahomír Kolder, Oldřich Švestka
(viz: http://www.ga­mepark.cz/pic­tures/00/04/59­/45964.JPG
a
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/do­maci/192878-bilak-a-spol-zdrave-sily-ktere-v-srpnu-pozvaly-tanky/ )

Václav Klaus + Vladimír Mečiar

gecco

Praotce Čecha…
Měl se zastavit o pár set kilometrů dál a severněji…
😉

ten který je

Jednoznačně vnímám negativně ombudsmanku Annu Šabatovou,kato­lického kněze Tomáše Halíka,který snad ani nemůže být katolickým knězem,dále představitele strany zelených,komunistku Semelovou a dále všechny,co nechají seniory kteří celý život pracovali,umírat v otřesných podmínkách pochybných ubytven.Moc pozitivních politiků tady nevidím.:-(

anonym

I já se přidávám k těm, kteří považují tohoto člověka za novodobého zločince!

http://2i.cz/43f3b69c­4f
http://2i.cz/3484c1eb­38

ToshiV

Chudák Havel, ten to myslel dobře a vy ho teď všichni ke všemu dávno po jeho smrti lynčujete a za co? Havel osobně vám vzal práci? Havel rozkrádal stát? Havel pořád dokola volil ty stejné lháře a podvodníky? Havel zakázal odvolatelnost politků a zodpovědnost za jejich činy? Havel nám zakázal si dupnout když se nám něco nelíbí? Havel nás naučil si nechat od každého s*át na hlavu?…ne kdepak žádnej Havel, ale vy češi!! Přestante svádět problém celé země na jednoho jediného člověka, kterej jediny co chtěl, abychom mohli žít ve svobodné demokracii..to že vy s ní neumíte ani trochu zacházet není jeho vina, ale vaše, stejně tak je vaše vina že si volíte pořád stejné podvodníky do politiky, přestože pokaždé zklamou, proč za tohle by měl nést vinu? Havel je už dávno po smrti, nemuže přece za to že vy si jste si doteď nedokázali vytáhnout hlavu ze zadku…

A co se týče mého názoru kdo vlastně může za to kde jsme teď? Žádnej Havel, ale KOMUNISTI! To komunisti z vás vychovali takové tupé ovce co si nechaj všechno líbit, protože tehdá ste museli držet hubu a krok, a jakmile jste idělali krok o pár centimetrů vedle, šli jste sedět, kopat uran, nebo rovnou ke zdi, a tady ten strach z toho se ozvat ve vás přetrvává dodnes…A takový jednoduchý důkaz, že socialismus nás skutečně jen zbrzdil a nepřinesl absolutně nic pozitivního – podívejte se Německa, Anglie, Rakouska, Francie, prostě do každé země kde žádnej komunismus nepáchl a srovnejte to se zeměmi bývalého SSSR jako ČR, SR, Polsko, Chorvatsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajina a podívejte se jak si žijí dnes oni a jak si žijeme my. Západní blok – vysoká životní úroveň, vysoká úroveň ekonomiky, lidi si nestěžují, vydělávají spousty peněz, v obchodem plno kvalitních potravin a produktů, Východní blok – otřesné podmínky, ekonomika pomalu na úrovní třetího světa, zkorumpované vlády řizené mafií, lidé jsou neštastní, nevydělávají nic a jsou zadlužení, evropa si z nás dělá rohožku (a to hlavně protože my si to všechno necháme líbit), nekvalitní potraviny z Polska apod. které jsou pro zbytek evropy odpadem…a nakonec stačí se podívat na pohyb obyvatel, odkud kam se stěhují a je každému jasné že na východě lepší život nenajdete…takže já jsem toho názoru že kdybychom tady nikdy neměli socialismus, tak jsme dnes na úrovni Německa, a ČR by ve světě měla daleko lepší postavení, možná bychom byli dokonce jedna z nejvyspělejších zemí na světě…a proto se stydím za každého čecha který ještě dnes sympatizuje s komunisty a východem

jjj123456789

Že někdo svrhl diktaturu ještě neznamená, že nemůže být odsuzován, např. ti komunisté omohli svrhnout nacisty a také můžeme odsuzovat je i nacisty.

Kelt

Co člověk, to názor. Kdyby například kníže Rastislav nepozval Cyrila a Metoděje, nepoznali bychom cyrilici a učilo by se tady latinsky, možná bychom byli jinde jako stát. Všechny situace následovaly z nějakého důvodu, příčiny a měly nějaké důsledky – Jan Hus – husitství, klatba na české země. Bílá hora – poprava českých pánů, mezi nimi i rektor UK Jan Jesenius atd. Existují totiž zákony vývoje – zákon negace negace, zákon jednoty a boje protikladů, zákon přechodu kvantitativních změn v kvalitativní. Nebo za to může Eva, která snědla jablko poznání?. Co je lepší, žít v ráji, bez starosti, jako zvířata, nebo snažit se přizpůsobit svět k obrazu svému?
Ono se snadno hodnotí jednání nějakých politíků před 80 a více lety, když teprve dnes se otevírají archívy. Filmy, které byly například o Mnichovu a tomto období – viz Otakar Vávra – Dny zrady, Sokolovo, mají scénář podle zadavatele, není to objektivní a těžko podle toho něco hodnotit. Každý člověk jedná v situaci tak, aby se cítil lépe a když nemá žádnou pozitivní možnost, vybere si tu méně horší.
Dokážeš například říct šéfovi to, co si o něm myslíš? Nebojíš se o místo? Nebo řediteli školy, pokud jsi student? Kdyby byl Chamberrlain blbeček, určitě by se nedostal na takovou funkci. Co o něm ví 80 % lidí? A hodnoť člověka podle toho, v jaké byl situaci a a jak jednal. Když budeš přecházet spolu s ostatními křižovatku, protože svítí zelená, tak je to normální jednání. Ale když začneš střílet lidi v obchodě, jen proto, že mají peníze a ty ne, a záminka může být jakákoli, tak myslíš že budeš oslavován?

LeVovič

největší průser byl ten, že se ČSSR roztrhlo na dvě menší části. Říká se, že v jednotě je síla. Kdybychom byli větší (tedy spojeni se Slovenskem), tak by i naše ekonomika byla silnější a vůbec. Byly bychom lepším státem. Ale na toto téma se dá psát strašně dlouho. Je tolik věcí a lidí, co se snaží dostat naši Republiku na dno…

talka

arygnoc: Takže Havlovi žádné klady nepřisuzuješ (charakter; za zděděný majetek snad nemohl, …)? Byl to snad lump a zloděj? (Jako leckdo dnes?)

Štoura

Havel byl bezcharakterní notorický alkoholik.
Podívej se na www.vaclav-havel.eu
Náš národ srazily do prachu 2 omyly :

  1. prohraná bitva na Moravském poli, část českého vojska dělala taktický přesun k útoku na křídlo, bohužel zbytek to považoval za útěk z boje a vznikla panika
  2. neschopný žvanil Havel byl několika nezodpovědnými lidmi a komunisty se strachem o svoji budoucnost navrhnut davu, který ho znal jako odpůrce komunismu (skutečnost byla trochu jiná, Havlovi šlo jen o svoje zájmy a lehký život) jako možný nový prezident.

Dějiny nejdou bohužel vrátit zpět a proto jsme tam, kde jsme. Od Moravského pole nás vydírá a okrádá každý, kdo jde kolem. Braniboři, Rakušáci, Skopčáci za války a dnes znovu, Rusáci, mafie, tuzemští lumpové s vlivem a razítkem, … .

arygnoc

podľa mňa nebol ani spisovateľ, ani dramatik, ani politik (zasa – doma o ňom nikto nevedel a vonku o ňom vedeli iba tí, ktorí ho platili).

od roku 1969 si neustále sťažoval a bol príživníkom, ktorý nikde nepracoval, za svoje spísané pivné kecy si nechával platiť zo západu a sedel radšej v base, akoby mal makať. (vtedy ešte nemal barrandov)

jeho žena tiež v živote nepracovala – ak nepočítame vešanie kabátov v divadle.

podľa mňa sa jedná o glorifikovanú figúrku.
takže charakterovo nič moc, nikdy sa netajil svojim kurevníctvom (ani jeho žena, veď jej manžel bol večne base, tak čo) a chlastom, takže o nejakých morálnych hodnotách ani reči (ani vtedy ani potom).

pokiaľ viem, o majeku tu nepadlo ani slovo (aspoň z mojej strany).

ale to by bolo na dlho.
;-Q

talka

Doposud jsem Tvé odpovědi celkem brala kladně. Ale nemohu pochopit Tvůj odsuzující postoj k osobě, kterou snad znáš asi jen z bulváru!!!

Venku ho platili za jeho hry! To jistě stačilo na živobytí. (I jeho zděděný majetek, což jsem dodala já.)

Myslím, že osobní vlastnosti se nemohou míchat s veřejnou činností; nevím kolik spisovatelů, umělců a jiných osobností by se našlo bez chyb!!!

briketka10

Tohle řekl Havel při projevu, když
ho zvolili, já necinkala klíčema !!

Milí spoluobčané, čtyřicet let jste v tento den slyšeli z úst mých předchůdců v různých obměnách totéž: jak naše země vzkvétá, kolik dalších milionů tun oceli jsme vyrobili, jak jsme všichni šťastni, jak věříme své vládě a jaké krásné perspektivy se před námi otevírají. Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá. Velký tvůrčí a duchovní potenciál našich národů není smysluplně využit.

— Novoroční prezidentský projev z 1. ledna 1990

Tak a teď se podívej, jak to v naší zemi vypadá
nyní po jeho vládě byl tam docela dlouho viď ??
Využil nějak ten potenciál, musím se smát.

Pepa25

briketka10: No vždyť měl pravdu a až svoboda umožnila využít potenciál řady lidí, např. ve svém okolí svém drobné pekaře či uzenáře, jejichž podnikání pozvedlo tuto zemi.

briketka10

Pepo25

vůbec si to nepochopil
myslíš, že drobní pekaři a uzenáři
pozvedli naši zem ?

dovol, abych se zasmála můžu jo díky,
protože právě Václav Havel dal vše do
privatizace a rozkradl s dalšíma tuto
zem, kde jsou ty miliardy ??

dnes je spousta lidí nezaměstnaných
nějaký pekař a uzenář mě nevytrhne
chleba a klobásy stejně nejím !

arygnoc

niečo iné je chyby mať, niečo iné je ich vydávať za klady.

a to robíte príve vy.
pokiaľ viem, havlovi v československu do roku 1989 nevyšla žiadna hra.
oficiálne bol príživník.
ak zarábal v zahraničnej mene, ako to, že neplatil z tých peňazí dane? nikde o príjmoch za jeho (akože) hry nie je ani zmienka – ani pred rokom 1989 a ani po roku 1989.

argumentujte mi niečím, aby som na toho človeka zmanil názor.
pokiaľ viem, svojimi predstavami zničil žvobytie státisícom ľuďom (konverzia zbrojnej výroby na slovensku [pričom v čechách ostala zachovaná] zničila slovenský strojárenský priemysel), odsudzoval, že každý má kde bývať (králikárne, v ktorých žije polovica [keď nie viac] obyvateľstva dodnes), … keby som to všetko rozpisoval, tak by som zahltil datbázu.

prosím o jeden rozumný argument, prečo by som ho mal obdivovať, lebo

  • jeho morálne hodnoty sú otrasné
  • nikdy nepracoval
  • keď hovoríme o peniazoch – zdedil ich, nezískal svojou prácou, umom
  • prepustil na slobodu stovky vrahov

máte niečo kladné?

;-Q

annas

Ad Arygnoc – " pokiaľ viem, havlovi v československu do roku 1989 nevyšla žiadna hra".

V. Havel v r. 1956 příspíval do časopisu Květen. Dále publikoval v časopisech Divadlo, Divadelní noviny, Kultura, Host do domu, Tvář, Sešity pro mladou literaturu, Literární noviny, Literární listy, Listy, Filmové a televizní noviny, Zítřek aj.,

Počátky Havlovy dramatické tvorby spadají do konce 50. let, kdy se v Divadle Na Zábradlí podílel na hře Autostop a představení Nejlepší rocky paní Hermanové.

Jeho dramata:

1960 – Rodinný večer

1963 – Zahradní slavnost

divadelní hra o čtyřech dějstvích, domácí premiéra 3.12.1963, Otomar Krejča, Divadlo Na zábradlí, Praha, zahraniční premiéra 2. 10 .1964, Schiller – Theater Berlin

1965 Vyrozumění
divadelní hra o dvanácti obrazech, domácí premiéra 25.07.1965, Jan Grossman, Divadlo Na zábradlí, Praha, zahraniční premiéra 13.12.1965, Schiller – Theater Berlin

Další jeho hry domácí nebo zahraniční premiéra.
http://www.va­clavhavel-library.org/cs/va­clav-havel/dilo/hry

Další Slovník české literatury

talka

Opět jste mi potvrdil, že máte informace z BULVÁRU!!!

Pokud vím – za komančů žádné „závadné/kritické“ tisky se nemohly uveřejnit.

Čí byl příživník, když měl příjmy ze zahraničí???

Kulturní tradice rodiny orientovala Václava Havla k humanistickým hodnotám české kultury, v padesátých letech potlačovaným. Po návratu z dvouleté vojenské základní služby pracoval jako jevištní technik, nejprve v Divadle ABC a od roku 1960 v Divadle Na zábradlí. V letech 1962 až 1966 studoval dálkově dramaturgii na Divadelní fakultě Akademie múzických umění a svá studia zakončil komentářem ke hře „Eduard“, který se později stal základem hry „Ztížená možnost soustředění“.

arygnoc

evidentne ma nepočúvate, ale to nič.

môj názor (prízvukujem – môj) je ten, že havel československu viac uškodil ako prospel, nech si myslíte čokoľvek.

vynechám všetky ďaľšie rečičky a poviem to jednoducho – nemal som a nemám ho rád, nevidím dôvod (ani v ľudskom ani v profesionálnom rozmere), prečo by som ho mal obdivovať, neoslovil ma ani ako človek, ani ako umelec ani ako politik.
ako človek a ako umelec bol/je tisícom/miliónom ukradnutý, ako politik tisícom/miliónom jednoznačne uškodil (i keď to pravdepodobne nemal v úmysle). a o tom to je.

;-Q

zjentek

arygnoc: zeman je reinkarnovanej gott wald ..tos věděl?
Jo a máš tam pár hrubek ..tež ti zlobi capslock?