Avatar uživatele
Sůwa

Jaké národnosti je dítě ?

Jakou má národnost dítě narozené v ČR, matka národnost česká, otec národnost ruská?
Prosím neodkazovat na modrý rámeček zvaný lišta
Doplňuji:
Samozřejmě má českou státní příslušnost, ale otec tvrdí, že se národnost určuje podle národnosti otce. Potřebovala bych jistotu. Děkuji Sůwa

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Sůwa

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? iceT, barnajka, Ing.internet před 4518 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
hanulka11

já myslím pokud se dítě narodí v ČR tak národnost česká
Doplňuji:
dříve to možná tak bylo…

V době narození Františka Oldřicha Kinského v roce 1936 platil pro posuzování národnosti osoby především tzv. otcovský princip právně zakotvený v ustanovení § 146 obecného zákoníku občanského. Národnost dítěte se posuzovala především, avšak nikoliv bezvýhradně, podle národnosti otce. Z historické části těchto stránek je zřejmé, že předci byli Češi.

http://www.knize-kinsky.cz/?t=5

Upravil/a: hanulka11

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
slad08

Souhlasil bych s Hanulkou. Když je dítě narozené v ČR a matka je Češka. tak národnost bude česká.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Rozhodnou rodiče. V dospělosti si můžeme národnost změnit i bez úžedního povolení. Neni nikde zakázáno uvádětz národnost , kterou si zvolím

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Národnosť dieťaťa sa uvádza podľa národnosti matky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
terry

Můj bratranec je narozený v ČR. Otec němec, po rodičích, narozen v ČR, matka polka narozená v Polsku. Národnost si zvolil sám, když žádal o obč.průkaz.
Zvolil českou 🙂.
Ale už to je pár let a nevím, jestli jsou nějaké změny. Optala bych se na matrice.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ella

rodiče rozhodují, jestli dítě bude mít českou nebo ruskou národnost, ale rozhodně to nevisí na otci…
kamarádka je Slovenka a její přítel Čech a jejich syn má národnost jak českou, tak slovenskou. Ovšem s Ruskem to asi tak nemáme… možnost zdvojené národnosti.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Sůwa

Všem moc děkuji za snahu, ale jistota na nějaký odkaz by byla lepší. Sama už jsem taky hledala, ale všude se nakonec jedná o státní příslušnost. Osobně bych se přikláněla k názoru, že by národnost měla být podle matky, ale nemohu najít žádný právní podklad. Neuvedla jsem, že rodiče dítěte nejsou manželé a po dohodě má dítě příjmení po matce.

před 4518 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek