Sůwa

Jaké národnosti je dítě ?

Jakou má národnost dítě narozené v ČR, matka národnost česká, otec národnost ruská?
Prosím neodkazovat na modrý rámeček zvaný lišta
Doplňuji:
Samozřejmě má českou státní příslušnost, ale otec tvrdí, že se národnost určuje podle národnosti otce. Potřebovala bych jistotu. Děkuji Sůwa

Nejlepší odpověď
hanulka11

já myslím pokud se dítě narodí v ČR tak národnost česká
Doplňuji:
dříve to možná tak bylo…

V době narození Františka Oldřicha Kinského v roce 1936 platil pro posuzování národnosti osoby především tzv. otcovský princip právně zakotvený v ustanovení § 146 obecného zákoníku občanského. Národnost dítěte se posuzovala především, avšak nikoliv bezvýhradně, podle národnosti otce. Z historické části těchto stránek je zřejmé, že předci byli Češi.

http://www.knize-kinsky.cz/?t=5

Další odpovědi
slad08

Souhlasil bych s Hanulkou. Když je dítě narozené v ČR a matka je Češka. tak národnost bude česká.

Drap

Rozhodnou rodiče. V dospělosti si můžeme národnost změnit i bez úžedního povolení. Neni nikde zakázáno uvádětz národnost , kterou si zvolím

led

Národnosť dieťaťa sa uvádza podľa národnosti matky.

terry

Můj bratranec je narozený v ČR. Otec němec, po rodičích, narozen v ČR, matka polka narozená v Polsku. Národnost si zvolil sám, když žádal o obč.průkaz.
Zvolil českou 🙂.
Ale už to je pár let a nevím, jestli jsou nějaké změny. Optala bych se na matrice.

Ella

rodiče rozhodují, jestli dítě bude mít českou nebo ruskou národnost, ale rozhodně to nevisí na otci…
kamarádka je Slovenka a její přítel Čech a jejich syn má národnost jak českou, tak slovenskou. Ovšem s Ruskem to asi tak nemáme… možnost zdvojené národnosti.

Sůwa

Všem moc děkuji za snahu, ale jistota na nějaký odkaz by byla lepší. Sama už jsem taky hledala, ale všude se nakonec jedná o státní příslušnost. Osobně bych se přikláněla k názoru, že by národnost měla být podle matky, ale nemohu najít žádný právní podklad. Neuvedla jsem, že rodiče dítěte nejsou manželé a po dohodě má dítě příjmení po matce.