England1522

Jaké měly postavení ve společnosti homosexuálové za ČSSR?

Nejlepší odpověď
marci1

Homosexuálové žili v ilegalitě, tajili svou sexuální orientaci, jak v zaměstnání, tak v místě bydliště.
V roce 1950 byt přijat nový ( 100% komunistický) trestní zákon, který doslova říkal: „kdo se stýká s osobou téhož pohlaví, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.“. Samozřejmě v dalších odstavcích určoval vyšší trestní sazbu (až 5 let) za pohlavní styk s osobou mladší 18 let. Tedy komunisté sami homosexualitu samozřejmě trestali, nehledě na svá dřívější prohlášení.
Fatální je ovšem mýtus, že trestnost homosexuality byla zrušena v roce 1961. Šedesátá léta sice obecně přinesla slabý závan svobodnějšího přístupu, ale nový trestní zákoník z této doby v § 244 určuje trest až na jeden rok tomu, kdo se pohlavně stýká s osobou téhož pohlaví mladší 18 let nebo zneužívaje její závislosti. Stejně potrestán byl i člověk, kdo za pohlavní styk s osobou téhož pohlaví přijme nebo poskytne úplatu. Zejména však byl stejným trestem potrestán ten, kdo pohlavním stykem s osobou téhož pohlaví budil veřejné pohoršení. Tento gumový paragraf se skutečně dal navléct téměř na každého homosexuála.
Až nová demokracie, která přišla po roce 1989, zrušila trestnost homosexuality, a to zákonem č 175/1990 Sb. účinným od 1. 7. téhož roku.
http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/spolecnost-homosexualita-versus-ksc-dw4-/p_spolecnost­.aspx?c=A051228­_201357_p_spo­lecnost_wag

Další odpovědi
Drap

Do roku 1961 to bylo trestné.,stejně jako snad ve všech zemích světa.V některých zemích je to trestné dodnes.

anonym

Do roku 1961 bylo homosexuální chovádní trestné se sazbou do 1 roku.

led

Táto orientácia známa už z čias prehistórie sa nevyhla žiadnemu politickému zriadeniu dodnes. Len bola rôzne prijímaná, ale vždy prežila.
Zaujímavé na tom je, že napriek zákonom, ako uvádza marci1, bola homosexualita známa aj na mnohých pracoviskách, v umeleckých kruhoch dokonca mlčky tolerovaná. Prirodzene, nehovorilo sa o nej nahlas v médiách, ale všetko sa držalo pekne pod pokličkou.
Koľko ľudí bolo odsúdených v čase platnosti uvedeného zákona za „stýkáni se s osobou stejného pohlaví“ (čo to je za formuláciu, veď „styk s jinou osobou“ nemusí byť len sexuálny)?
„za pohlavní styk s osobou mladší 18 let“ tu nejde len o „styk s osobou stejného pohlaví maledší 18 let“, ale o „pohlavný styk všeobecně s osobou mladší 18 let“ teda aj hetero styk.
Zjednodušene: o čom sa v médiách a na verejnosti nehovorilo – oficiálne nejestvovalo.

Emefej

O této problematice se veřejně nehovořilo.