štamgast

Jaké měl vztahy Dvořák se Smetanou?

Jedná se o skladatele-informace pro mladší generace…
Doplňuji:
Dá se na internetu ta sága přečíst?

Nejlepší odpověď
Damiana

Slyšela jsem nedávno na ČRo2 Toulky českou minulostí zrovna o Smetanovi. Nebylo to nic hezkého, co se obsahu týká. Byl vykreslen jako pěkně nerudný, despotický dědek s měknutím mozku, nesnášející jakoukoli konkurenci, zejména Dvořáka, kterého „vyštval“ až za oceán.
Neffova sága – Vladimír Neff, Sňatky z rozumu, Zlá krev – bylo výtečně TV zpracováno ( sága o rodu Borna a Nedobyla)

Další odpovědi
Conchus

Údajně se až nesnášeli. Viz Neffova sága.
Doplňuji:
To asi na Internetu nebude. Můžete to zkusit. Určitě lze pujčit v Městské knihovně. Jedná se konkrétně o pět svazků:
Sňatky z rozumu 1957
Císařské fialky 1958
Zlá krev 1959
Veselá vdova 1961
Královský vozataj 1963

  • tento na poměry české literatury ambiciózní projekt zachycuje formou kroniky osudy dvou pražských měšťanských rodů (Nedobylů a Bornů) v době od 50. let 19. století až po druhou světovou válku. Je inspirován osudy vlastní Neffovy rodiny.