igi

Jaké máte zkušenosti s Romy-všeobecně.

Doplňuji:
Děkuji všem za názor,jsem cikán nebo černá huba atd.já se považuji za Českého občana,na každé odpovědi je něco pravdivého .......nevím jak,ale v zahraničí jsem se s něčím takovým jak je to v Česku nesetkal,ale děkuji všem

Nejlepší odpověď
anonym

Měla jsem spolužačku cikánku. Byla v pohodě, vzala si bílého manžela a její rodina se od ní distancovala. Zažila jsem jednu cikánku velmi krásnou, v dobré pracovní pozici a dokonce s podáním daňového přiznání – jedna čestná výjimka na celý zbytek této komunity.
Také jsem zažila cikány zloděje, hulváty, sprosťáky, násilníky, podvodníky atd.
V práci za socializmu nastoupil do skladu těžkého koloniálu cikán (mouka,cukr a pod. balené na paletách). Škoda byla za dva dny 17 tisíc Kč.
Nepoznala jsem cikána pracovitého. Zato nadávající a sprosté příslušníky této rasy skoro kdykoliv a kdekoliv, kde se s nimi potkáte. Na náměstí v Novém Jičíně se po 17. hodině bylo lépe nevyskytovat. Když jsem musela po práci mezi hloučky povykujících projít, nechodila jsem z práce nikdy sama a stejně jsem spíš utíkala, než šla. Svoje zkušenosti měl i synovec ve škole, kde mu pravidelně kradli svačiny a peníze na obědy, syn, který jezdil na internát do Havířova i dcera, kterou za bílého dne napadla cikánka v Praze před Hlavním nádražím.
Nejsem rasistka, ale mám za to, že rasizmu ze strany cikánů je na čase se začít bránit.

Další odpovědi
Fazzz

Rom nebo Čech.. to je úplně jedno. Proč? Protože jsou všichni stejní. Akorát, že Romové jsou menšina, tak každý průšvih atp. je u nich víc vidět a víc se řeší. Neřeším jestli je někdo Rom nebo Čech, záleží na chování a povaze. Znám spoustu Romů a Čechů, kteří jsou slušní atd., ale i naopak. I Čech krade, zabijí…

led

ak všeobecné – rovnaké ako s ľuďmi všetkých rás. Na farbe koži nezáleží.
V tomto prípade nie je dôležitý obal, ale obsah.
Ad ocko, „Nepoznala jsem cikána pracovitého.“, zjavne ste sa zle pozerala.

ratava

U nás v baráku bydlí 3 rodiny- tiché, čistotné, bezproblémové… V obchodu s potravinami pracuje romská paní prodavačka- vstřícná, ochotná, usměvavá… Na poště vídám za přepážkou občas romského pracovníka- taky bez problémů… Po sídlišti běhá pár děcek- dovádějí stejně jako ostatní…
Vše záporné okolo nich mám pouze zatím (díky Bohu) z různých zpráv z televize, novin a od známých…
Takže má zkušenost s Romy je stejná, jako zkušenost s ne-Romy… Projít podchodem pozdě večer bych se bála, ať by tam byl hlouček těch, nebo jiných…

aramah

Všeobecně? Je to pakáž!

Sůwa

Nijak to nerozlišuji, tady u nás se chovají romové ( či cigáni ) stejně jako gadžové a moc jich tu není.

Damiana

Veskrze negativní. S Cikány podle mne neexistuje jiná zkušenost než špatná. Někdy na první „dobrou“, jindy se to pozná až začas. Nevěřím na „slušné Cikány“, poznala jsem i pár těch, co se tak snaží tvářit. Jakmile se ozve „jejich krev“ – vždycky průšvih.
ad Jendahun: S tím přejímáním cikánského chování bílými máš naprostou pravdu!

martyuno

Zkušenosti s tímto etnikem mám jen ty nejhorší,stejně asi jako většina z Vás.Pomalu,ale jistě se dostáváme do pozice těch ubližujících rasistů na úkor oněch cikánů,kteří samozřejmě za nic nemůžou,přitom jejich chování vidíme všichni kolem sebe dnes a denně.Necítím se být rasistou,ale v případě cikánů nevím,nevím…Když vidím vysmátý cikány jezdící si v Mercedesech,o­věnčený zlatem,jak si dojedou pro sociální dávky,je mi z toho našeho systému ouzko… ☹

Drap

Ne nejlepší..možná by bylo výstižnější špatné.

jendahun

Ještě donedávna jsem si myslel,že mezi nimi jsou světlé výjimky.Už si to nemyslím.Všichni jsou stejní,až na menší rozdíly v povaze a chování je cikán pořád cikánem.Mezi námi a cikány je rozdíl asi jako voda a oheň.Nejvíc mě děsí,že jejich způsoby chování,přejímají v poslední době i mladí bílí a tak je docela možné,že za pár roků si budou všichni rovni.Doufám,že už tu nebudu.

ten který je

Když je cikán jeden – ujde to.
Když jsou dva a více – vzít nohy na ramena.

jmhad

Dobrou,když jsou daleko.Člověk si musí některé lidi držet od těla.A u nich platí,že kdo začne řvát první a hodně nahlas,ten vyhraje

anonym

Převažují sice ty špatné, ale rozhodně je neháži do jednoho pytle, znám osobně pár úplně normálních, především z profesního prostředí.
A z hlediska prostých čísel? Vysoce převyšují poměrný populační podíl v českých věznicích vůči ostatní majoritě a zde na Odpovědích pokládají nejčastěji otázky typu, jako v odkazu:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-dostal-jsem-odklad-trestu-po-vyprseni-datumu-odkladu-trestu-bude-vystaven-a-dorucen-novy-nastup

Elile

No třeba dneska nám 2 cikáni trhali před domem kosatce, asi pro jejich matku k svátku.. :D No a ostatní zkušenosti s Romy jsou spíše negativní..

bolak

s rómama dobrou, s cikánama už moc ne

Cooker

Do nedávna jsem si myslel, že slušní Romové existují. Protože jsem s jedněmi žil bez problémů 40 let v jednom domě. Před měsícem mě napadli a skončil jsem na třítýdenní pracovní neschopnosti, s otřesem mozku, mnoha pohmožděninami atd. Pochopil jsem, že i ten nejslušnější Rom to má v sobě a jednoho dne se to ukáže.