Agneta

Jaké máte zkušenosti s darováním žebrákům?

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=PKq4skjlY­Ik

Nejlepší odpověď
lejdy.můn

(Otravným) žebrákům už přispívám málokdy (spíš vůbec).
Ale bezdomovcům, kteří odevzdaně sedí a s ušmudlaným kelímkem u nohou pokorně čekají, kdo jim co dá, těm vždycky ráda nějakou tu korunu přihodím. A věř mi, že tahle sorta ‚žebráků‘ nejen že neohrnuje nos ani nad tou naturální pomocí, ale dokonce za ni ještě uctivě děkují… a ty slzičky v jejich očích jsou důkazem, že ten vděk není hraný.
Nikdy nevíš, co přinese zítřek: dneska můžeš být milionářka, zítra blbě investuješ a ‚do roka a do dne‘ jsi na té ulici taky. Ta hranice mezi blahobytem a bídou je tenčí než si možná myslíš… tak pamatuj na to a neplivej po lidech, kteří v životě měli míň štěstí než ty. Může se stát, že zítra budou jiní plivat po tobě. 😉

Další odpovědi
klumprt

Kdysi jsem seděl v Budějcích u Prioru na lavičce. Neměl jsem moc náladu na nic a na nikoho a pokuřoval jsem. Přišel ke mně homeless a povidá:

  • Nazdar
  • Nazdar, my se známe?
  • No…neznáme, ale víš, já bych potřeboval pomoct…
  • Nemám prachy ani cigára.
  • Nenenenene, já nechci prachy ani cigáro, já mám hlad, já bych potřeboval chleba.
  • Ale já nemám žádný chleba.
  • Nó, víš, já jsem myslel, jestli bys mi nedal nějaký drobný a já bych si ho pak koupil.
  • Dyť jsem ti říkal, nemám žádný drobný.
  • Aha.....no jo.....a…neměl bys aspoň cigáro?

(To už jsem se bavil a byl jsem obměkčen.)

  • Na, tady máš.
  • Jo, děkuju. Neměl bys ještě jedno?
  • Ty vole! No tak na.
  • Díky moc, čau.

Homeless odchází k vedlejší lavičce, kde se pokouší jednu z věnovaných startek zpeněžit u dětí z jakéhosi školního výletu…

gecco

Takovýchto si běžně nevšímám ani náhodou – pokud jsou moc otravní, zeptám se, jestli jim pomůže, když zavolám policajty…
😉

anonym

Pokud považuješ za žebráky i bezdomovce,tak ano.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pomohli-jste-nekdy-bezdomovcum

zjentek

mně dávaj strašně máálo

marci1

Něco podobného se mi stalo. Muž na ulici mě žádal, jestli bych mu nedala nějaké peníze na jídlo. Říkám, no dobře, tady vedle je prodejna potravin, já vám koupím chleba, rohlíky ap. Tvářil se, že ho chci zabít a už nechtěl nic. Nejvíce mi vadilo, že mi lhal. 🙂

Agneta

lejdy.můn >>> nestraš … :DDD

Dobrý „žebrák“ má ve Vídni v pěší zóně 150 až 300 € denně.
A právě nejdůležitější je v každém byznysu „hraní na city“… :DDDDDDD

lejdy.můn

Já nestraším, já jenom povídám, co může být. 😉

No, ve Vídni jsou na tom s ekonomikou asi trošku jinak než my: tam mají víc nejen ti žebráci, ale i ti ‚pěší‘. Takže srovnávat Vídeň a např. Prahu asi nebude úplně totéž. 🙂 Kdyby žebrání v ČR bylo natolik výnosným způsobem jak si zajistit stabilní příjem každý měsíc, buď si jistá, že polovina Čechů by dala na hodinu výpověď a na té vyhlášené pěší zóně by milerádi dělali i přesčasy. 😉
Čímž v žádným případě nechci říct, že by Češi byli vyčuránci, co by se chtěli ládovat koláči bez práce. Jenže spousta lidí dře jako mezek od nevidím do nevidím, v práci nechají zdraví, a co za to: těch pár ušmudlaných ‚Palackých‘ a ani špetka uznání ze strany zaměstnavatele? Byli by asi blázni, kdyby ten lukrativní ‚žebravý‘ job odmítli. 😉 Myslím, že průměrný český bezdomovec pořád ještě tře bídu s nouzí a tipla bych, že ještě ‚pár‘ let se na tom nic zásadně nezmění. Ale je možný, že po tom, co jsi teď napsala, začne trvalý exodus české homelessácké vrstvy: těch 120–250.000 Kč/měsíc, co si vydělají ve Vídni, to je safra lákavá výzva! 😉

A pokud jde o to hraní na city: jasně, může to tak být. Ale i kdybych vážně naletěla na tu jejich promyšlenou strategii, tak nelituju ani jedné takhle ‚vyhozené‘ koruny. Vesměs jsem takhle přilepšovala bezdomovcům střední a starší generace, řekněme věk 40+. Možná si za svou situaci mohli sami, možná ne. Možná měli dostatek šancí odlepit se ode dna, možná neměli.
Každopádně: když jsem viděla jejich vrásčitý ruce plný mozolů nebo jiných boláků, třesoucí se a všelijak zkřivený, tak upřímně pochybuju, že by tyhle ruce ještě někdy byly schopný každodenní fyzické práce. Na kancelářský posty zase pravděpodobně nemají vzdělání a ‚Nový prostor‘ by sice prodávat mohli, jenže kvóta prodejců bude nejspíš nižší než počet bezdomovců v ulicích.
Chybu v životě může udělat úplně každý a mladý zdravý člověk holt má tu výhodu, že se ze svých chyb pořád ještě může vyhrabat a poučit. Kdežto starý člověk už je víceméně odepsaný a nic než to žebrání mu nakonec ani nezbývá.
Podle tebe bych asi měla jít a ještě do toho chudáka kopnout, ale sorry – tohle já nedokážu. Dokud si o bakšiš drze neříká sám, nevidím důvod, proč by mi měl vadit už jen tou svou přítomností. Když mu dám dvacku, on si za to koupí pár rohlíků a taveňák k tomu.
Nebo v Penny šišku levnýho Junioru.
Nebo v automatu horký čaj.
Nebo cígo.
Nebo ‚Château du Karton‘.
Nebo…
Jak s těmi penězi naloží, to je jeho věc: dala jsem mu je sama od sebe, tak nepotřebuju za ním půl dne chodit a šmírovat, jestli ty prachy opravdu utratí za to, na co je ode mě vyžebral. Pro mě dvacka znamená odepřít si odpolední dortík s kamarádkou, pro člověka z ulice to může znamenat jídlo na celý den.
Sama rozhodně nemám na rozhazování, ale dokud mám teplou (a vlastní, heč!) postel, střechu nad hlavou a každý den aspoň jedno teplý jídlo do pusy, tak oproti ‚tamtěm‘ lidem jsem vlastně těžkej zazobanec a přijde mi jaksi morálně povinný těm chudším pomoct.
A klidně se mi směj, já už to snad nějak rozdejchám 😉

Agneta

Já jsem zjistila, že se bezdomovci regionálně liší. V západní Evropě je to fakt jen srašný odpad společnosti, zatímco v Česku to mohou být i nějací jinak slušní lidé – jak uvádíš, nevím, neboť je neznám, ale teď v létě jsem viděla v Austrálii bezdomovce, kteří byli úplně jiní…byli to vesměs chlapi do třicítky, kteří si chtěli jen trochu vyžebrat, aby mohli cestovat zase dál, měli velké baťohy, a byli slušní…žádný alkohol:D
Se západoevropskými bezdomovci mám špatné zkušenosti, je to jen byznys, často i organizovaný:D