tobiasnotime

Jaké mám jako nezletilý práva ?

Dobrý den. Je mi 14 a mám jít na policejní výslech chci se zeptat mužu odmítnout vypovídat podle paragrafu 12 odstavce 3 a jsou povini mě přečíst práva ? děkuji
Doplňuji:
Výslech se bude asi týkat přímo mě chci vědět jestli se ten zákon stahuje i na mě ???

Nejlepší odpověď
anonym

Fííííha, tak nezletilý a jak se vyzná v paragrafech!

Další odpovědi
Mapel

JájsemRaibek to napsal přesně. Jen bych shrnul a doplnil. Máš stejná práva jako ostatní, jen se to liší v míře trestní odpovědnosti. Policie má povinnost případ objasnit a když zjistí, že vzhledem k věku nejsi trestně postižitelný, tak případ odloží nebo předá státnímu zastupitelství, které rozhodne o dalším postupu.
Vždy musí jít k objasnění případu, aby se zjistil pachatel.

JájsemRaibek

Tak za prvé. Každý kdo má podat vysvětlení (výslech) musí být poučen o svých právech. Pokud ti není cokoli jasné, musí ti to být vysvětleno.
Za druhé, pokud jsi nezletilý (což jsi), musí být u výslechu někdo, kdo na něj bude dohlížet. Většinou to bývá někdo z místně příslušného úřadu o péči pro dítě (sociálka-sociální kurátor), popř. pedagog (učitel) nebo některý z tvých rodičů.

iceT

Dle toho co jsi uvedl,tedy že tě budou vyslýchat dle toho a toho paragrafu a odstavce,se domnívám,že výslech se bude týkat někoho z blízkých příbuzných.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-mi-policie-vyslychat-13-lete-dite-bez-meho-vedomi

tobiasnotime

Mám to nastudovaný :D ale nevím jestli to můžu použít-