Avatar uživatele
honza19hk

Jaké kořeny má strom kaštanu?

Budu kácet kaštan který je napadený hnilobou a jelikož je jeho kmen cca 90cm od pergoly,chtěl bych ho vytrhnout i s pařezem,což pro mě problém není ale nevíte někdo jaký má kořeny? Zda do hloubky či nějak po vrchu? Díky
Doplňuji:
vyprošťovacím tankem to dělat nebudu protože ten se na tu zahradu nevejde bohužel ani bagr. Pařez se samozřejmě musí odkopat,pak ho vyvrátím hupckem za další strom.Budu ho kopat růčo proto se ptám.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? samicek333 před 3456 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
beer

„..Jírovec maďal (Aesculum hippocastanum); Kořeny kůlovité s mnoha postranními kořeny..“ (internet)
Zkusil bych to nechat na houbách, pařez časem zmizí a do té doby může posloužit např. k umístění květináče a jiným estetickým účelům.
P.S.: Také na něm houby lze cíleně pěstovat.
Doplňuji:
Nerval bych proto ze země celý strom, ale pokácel jej a staral se jen o pařez dle popisu.

Upravil/a: beer

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

90 cm? – to vytržením velmi pravděpodobně ´sundáš´ i tu pergolu.
Kaštany mají (obvykle) hluboký kořenový systém, ale ne ´rovně dolů´, spíše jde o tvar širokého kužele, pokud rostou nad ne úplně příznivým podložím, mohou mít i ´talířovitý´ (poměrně často se stává, že kořeny nadzdvihují okolní terén)..
Doplňuji:
Kácel jsem – relativně nedávno, tři kaštany (průměr tak okolo metru, metru dvaceti) a jako nejjednodušší jsem zvolil odfrézování pařezu cca 10 cm pod terén a zasypání toho zbytku zeminou, stálo to asi 1000,– Kč/pařez (za ty prachy bych je nevykopal).
😉

Upravil/a: gecco

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Lamalam

V odkazu, otázka č.6, je uvedeno, že velikost kořenového systému se pohybuje zhruba ve 3/4 velikosti koruny a zasahuje většinou do hloubky okolo 2/3 korunní výšky. Pokud je to pravda, přeji hodně zdaru při vytrhávání. V jedné staré odpovědi jsi zmiňoval, že máš nějakou silnou mašinu, snad vyprošťovací tank či co, tak to by nebyl problém.

Zdroj: http://www.stro­my.cz/odpovedi­.htm

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Morčata331

chudák strom=)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek