Kelt

Jaké knihy od Karla Maye jste četli a jaký to na Vás udělalo dojem?

Dobrodružné knihy Karla Maye patřily ke kulturnímu dědictví mnoha generací. Příběhy Old Shatterhanda mezi severoamerickými Indiány nebo Kara ben Nemsího v Evropě a Asii dýchají dobrodružstvím, ale jazykové schopnosti hlavního hrdiny a jeho dokonalost dostat se z každé nebezpečné situace zahrnuje v sobě princip Nietscheho teorie, ze které vznikla teorie o nadřazenosti německé rasy nad ostatními? Pokud jste jeho díla četli, máte také takový názor? Děkuji.

Nejlepší odpověď
led

Čítať a prežívať príbehy hrdinov „mayoviek“ (niekedy sa s nimi stotožňovať) bolo snáď povinnosťou každého mladého dobrodruha a dobrodružky. Spolu s Foglarovými Rýchlymi šípmi mali azda najväčší vplyv na mládež, (teda aj na nás).
Ano, je pravda, že K.May spajal dobro viac s nemeckou národnosťou (akýmsi uprednostňovaním „Deutschland über alles“, obdobou dnešného „America is number one“), ale na druhej strane videl dobro i zlo (aj so všetkou naivitou) bez ohľadu na príslušnosť k niektorému národu. Dojem o spojitosti s princípmi Nietscheho teorie, vychadzajú zo životných skúseností K.Maya (ktorý vlastne v čase písania týchto príbehov ani v Amerike nebol, prepisoval vlastne rozprávky do iných zemepisných a časových priestorov) vo svojej dobe a informácie že patril medzi obľúbených spisovateľov Adolfa Hitlera. Ale nebol aj náš obľubený autor? Ba aj napriek tomu zovšeobecňovaniu (Nietscheho myšlienky) mali tieto príbehy dobrý vplyv na nás. Dodnes ich mám v knižnici a nehanbím sa sem-tam vrátiť do detstva a preháňať s Vinetouom a Old Shatterhandom po prérii.

Další odpovědi
anonym

Až do r.1963 jsem nevěděl, že existuje Karel May (to už jsem také četl, ale jiné knížky).Po uvedení serie Vinnetouek v našich kinech jsem propadl tomuto spisovateli a četl jsem skoro všechny knížky s Vinnetuem (několik jich mám i doma).
Takže jako klukovský hrdina je pro mně nezapomenutel­ný.Jako dospělý jsem se už k četbě od tohoto autora nedostal a ani jsem ho už nevyhledával.

anonym

Nemám. Hltal jsem to jako malý kluk a prožíval úžasná dobrodružství.

mosoj

Podobně jako lahny.