Kelt

Jaké knihy by si měl člověk přečíst a znát?

Pokud pominu školní četbu, kde většina opisovala čtenářské deníky, jaké knihy byste doporučili, že jsou obrazně řečeno literárním pokladem. Máte nějakou oblíbenou knihu, autora. Nemyslím ale například Bibli, kterou můžete číst stále, stejně jako Korán a pod. Pod pojmem znát ,myslím, že člověk by měl vědět obsah, tedy stačí třeba vidět film. Nemyslím aale ani různé encyklopedie a odborné příručky, citáty a podobně. Aby to bylo něco hodnotého a ne na podložení skříně. Děkuji.
Doplňuji:
Jestli odpověď někdo využije, nevadí. Každý kdo tady má přístup se může něco dozvědět. Když se dva lidé baví na ulici a já slyším o čem se baví, tak mne to taky může inspirovat nebo nějak navnadit. Ale zpět. Žádná odpověď, taky odpověď. Očekával jsem evropské klasiky, atd. Jistě někdo tady může mít udělanou práci do literatury.
a

Nejlepší odpověď
Agneta

Pěkná otázka, ale někteří (…) by si jí mohli vykládat jako perfektní přihrávku na smeč:DDD

Tedy mne např. pěkně potrápili : http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ktere-knihy-by-mel-kazdy-ve-svem-zivote-precist

Další odpovědi
postcd

nejdůležitější kniha je Bible, ale málo kdo se ji rozhodne poznat (ne jen přečíst).
pro mě byla dále jedna z nejužitečnějších „Mistrovské ovládání mysli“ od Haanela – http://ceskefo­rum.com/viewto­pic.php?t=811

ivzez

Já bych nedoporučovala nic konkrétního.
Řekla bych, že by člověk měl číst všechno.
Ale každý z nás má jiné zájmy a priority,
vybírat by měl podle nich.
Doplňuji:
Oblíbených autorů a knih mám tolik, že radši uvedu,
koho jsem nikdy nedokázala dočíst – Jaroslav Hašek.

anonym

Moje nejoblíbenější kniha je Metro 2033. Není to „léty prověřený literární poklad“ ale bestseller to je.

Agneta

postcd >>> tak bible? no nejlepší bude, když se ještě podle ní naučíš tancovat:DDD
Uděluji ti diskvalifikaci prvního stupně!!! :DDD

anonym

Agneta
dej mu laskavě pokoj, je to jeho věc a tvá zbytečná starost

Agneta

Sambo >>> tazatel se ptal na knihy, a odpovědi typu „bible“ a „slabikář“, jsou jen vtipy. To mně tam dělali taky, ačkoliv by se dalo, nebo mělo mluvit o zajímavých, pěkných knížkách – je to zase jen o "babičce, bibli a povinné četbě"jako ještě případně Švejk :D
uvádět na takovou otázku bibli je ubohost :D

anonym

Sim tě, ať si čte kdo chce, co chce, bez toho, aby dostal slovní vylágoš, „ubohost“ je dost silný slovo, nech ho dýchat, nech ho číst, co chce, co z toho máš?