Jaké jsou významové rozdíly mezi slovy vyhláška, stanova, reforma, předpis, ustanovení, pravidlo, nařízení a zákon?

Příkazy, zákazy na všechny různé způsoby, ale přesto se jednotlivé výrazy liší, že ano? :)

Dopňuji: Děkuji annas za rozsáhlou odpověď a aby si to přečetlo i více lidé jaké jsou tedy ty významové rozdíly, tak otázku posílám do popředí, protože už pěkně zapadla v množství otázek, které se tu valí kvapem.

Nejlepší odpověď
annas

Opět významy podle slovníku, abyste mohl porovnat. U významů jsou odkazy na jiná slova, která má stejný význam. vyjadřují vztahy mezi nimi.

Z toho plyne, že jde o synonyma, jindy o slova mnohovýznamová. Vždy záleží na kontextu.

Např. ! předpis = norma 1 = závazné pravidlo (vynucované předpisy, zvykem ap.), předpis 2; jejich soubor: atd."

"Vyhláška – veřejné. úřední oznámení: vydat, vylepit vyhlášku

Stanovy – pozor – pom,nožné – souhrn pravidel pro činnost nějaké. organizace: stanovy spolku, politické strany; schválit, dodržovat stanovy

Reforma

  1. úprava, změna směřující ke zlepšení něj. stavu: reforma školství
  2. reorganizace polit. n. státního zřízení nedotýkající se jeho podstaty: politika hospodářských reforem; pozemková, peněžní, měnová reforma;

--
Předpis

  1. závazné písemné nařízení: platné zákonné předpisy
  2. obecně ustálený způsob jednání, pravidlo 1, norma 1: chovat se podle společenských předpisů
  3. písemný návod k přípravě nečeho, recept: lékařský, kuchařský předpis

--

Ustanovení – úřední. rozhodnutí, nařízení: ustanovení zákona, vyhlášky;

Pravidlo

  1. závazné ustanovení, norma 1; předpis 1, návod 1 ap.: pravidla hry, slušnosti; dodržovat pravidla; pravidla silničního provozu; pravidlo pravé ruky (o přednosti v jízdě); pravidla pravopisu
  2. poznaná zákonitost a poučka ji vystihující: mluvnické pravidlo
  3. zvyk 1, obyčej, zásada1: přidržet se starého pravidla

--

Nařízení – (úředně.) příkaz, rozkaz, předpis 1: vládní nařízení; postupovat podle nařízení; vydat nařízení

Zákon
státem vydané ustanovení mající povahu obecné právní normy; jejich soubor: vydat, zrušit zákon; platnost zákona; školský, tiskový zákon; zákon o bytech; postavit organizaci mimo zákon; jménem zákona (zatýkací formule)
2. objektivně existující řád věcí (neměnné zákonitosti přírody a společnosti): přírodní, fyzikální zákony; ekonomický zákon; zákon nabídky a poptávky; gravitační zákon; zákon zachování hmoty a energie princip
3. ustálené (společ.) pravidlo, norma 1, zvyklost, ustálená n. daná zásada1; jejich soubor: zákon lidskosti; mravní zákon; — círk. Starý, Nový zákon části bible
4. pravidlo 1, princip 2, zásada1 (tvůrčí činnosti ap.): zákony umělecké, filmové tvorby "

Pro ověření
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

Další odpovědi
dubraro

Rozdíly jsou v právní závaznosti a v rozsahu platnosti.