Kepler

Jaké jsou výhody a nevýhody keramických nožů?

Nejlepší odpověď
anonym

Nevýhody:

  • Špička je docela náchylná na zlomení pokud se nůž nesprávně používá či více přetěžuje.
  • Broušení nejspíš nepůjde tak snadno jako u klasických nožů.
  • Cena

Výhody

  • Lehkost
  • Ostří nestudí
  • Lze dát do myčky, u klasických nožů to často nedělá dobře dřevěné rukojeti

No moc je nepoužívám, ale tady je ukázka odborníka:

Výhody používání

Těžko nalezneme někoho, kdo o nich ještě neslyšel. Velkou chybou by ale bylo považovat keramické nože pouze za módní výstřelek. Pokud si keramické nože koupíte a začnete je používat, brzy zjistíte, že krájení s nimi je „silně návykové“. Odpadá starost o časté broušení nožů, jsou lehoučké, ostří je nelepivé a velmi snadno se čistí. A především zachovávají vitamíny v potravinách. Jediné čeho se mohou držet zarytí odpůrci je fakt, že tyto nože vyžadují větší opatrnost. Méně se už ale ví o nožích ocelových, které mají ostří potažené speciální vrstvou (směs pryskyřic) chránící vitamíny a přitom nevyžadují toto opatrnější zacházení. Zdravé ocelové nože jsou také na světě. Ceratio je nabízí v řadě TFL-line.
Výhody keramicko-zirkoniového ostří

je vyrobeno z oxidů zirkonia a svou tvrdostí se blíží diamantu
udrží si ostrost mnohonásobně déle než kovové čepele
nelepivý povrch se snadno čistí a je mnohem hygieničtější i bezpečnější
snadno krájí všechny druhy potravin, ovoce a zeleniny
zachovává veškeré vitamíny a enzymy
je velice lehké
je naprosto zdravotně nezávadné (testy ITC Zlín)
je odolné kyselinám, zásadám i barvivům obsaženým v potravinách
je odolné korozi a neuvolňuje kovovou chuť

Výhody nožů Ceratio TFL – line

kvalitní nerezová ocelová čepel potažená vysokomolekulárním TFL povrchem
minimalizuje styk kovu s potravinami, čímž šetří vitamíny a enzymy
povrchová úprava čepele je naprosto zdravotně nezávadná (testy ITC Zlín)
do potravin se neuvolňuje kovová chuť ani kovové ionty
povrch nože je nepřilnavý, a tím usnadňuje krájení a čištění
ergonomicky tvarovaná rukojeť má protiskluzovou úpravu
nože lze mýt v myčce nádobí a brousit (nejlépe na kotoučovém brousku)

Zdroj: https://www.ce­ratio.cz/vyho­dy-pouzivani.html

Další odpovědi
Lamalam

Výhoda – nekoroduje
Nevýhoda – doposud všechny jsem zlomila

Dominno

také někdo používáte tady tyto nože ? Mně velice vyhovují po všech stránkách https://dellin­ger.cz/cs/akcni-nabidka/651-sada-4-nozu-brousek-dellinger-easy-v-drevene-darkove-krabici-8594195882449.html

talka

Lamalam: Nerez také nekoroduje a neláme se.

Lamalam

Kde píšu o tom, že se nerezové nože lámou???

Kepler

Tedy i keramické nože se musí občas brousit?

dudu

Ano asi tak po půl roce šetrného používání je třeba naostřit. Slouží k tomu speciální diamantový brousek, ovšem už to není ončo. Nedávno jsem koupil do kuchyně univerzální nůž vyšší kvality /stál něco přes pětistovku/ a po přetáhnutí na ocilce je stále jako břitva. Není nad kvalitní klasiku.

Kepler

Hmm, takže to vidím na klasiku, asi profi nože Solingen, díky.

anonym

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/daji-se-brousit-keramicke-noze

Zkus to nějak projít a dej sem vědět jestli tam píšou něco použitelného atd..

nyjono

Lamalam, my doma ještě žádný keramický nezlomili. Zůstávámě u klasiky 🙂
A koroze? Tu na noži neznám.