Syd

Jaké jsou vlastně krevní skupiny?

Samozřejmě vím o tom, že se krev dělí na skupinu A, B, AB, O podle protilátek a dále že je RH faktor + nebo -, ale viděla jsem taky třeba „A1B“. Co znamená ta 1? Nikde to nemůžu najít
Doplňuji:
baghira: Co to teda je? Pro transfúzi to teda nehraje roli?

Nejlepší odpověď
dědapetr

existují i varianty aglutinogenu A označené jako A1 a A2 (u skupiny AB může jít o kombinaci A1B a A2B)

http://www.ya­rousch.cz/stu­dium/body.php?me­nu=menu_somato­logie&body=so­matologie/soma­tologie_003_4

Další odpovědi
baghira

A se ještě někdy rozlišuje na A1 a A2 (takže i A1B a A2B). Ale to je pro vědce a fajnšmekry, v běžném životě se to nerozlišuje.
Doplňuji:
Ano, pro transfuzi to nehraje roli.

Lékárna

Mezi běžnou populací jsou všeobecně nejznámější krevní skupiny tzv. systému AB0, tj. skupiny A, B, AB a 0. Nejčastěji se u nás vyskytují skupiny A a 0. Skupina 0 je dokonce nejčastější na celém světě. Nejméně častý je výskyt skupiny AB.
Vedle systému krevních skupin AB0 určuje krevní typ ještě systém Rh faktorů. Existuje Rh+, tedy Rh pozitivní, nebo Rh-, tedy Rh negativní. Většina lidí je Rh pozitivní.

Zdroj: http://www.krev­niskupiny.cz/