Fíli

Jaké jsou sankce pro nalití alkoholu nezletilému?

Na FB se šíří ta stupidní pivní štafeta a už i několik mých nezletilých přátel se pokusilo exnout půllitr. Našel jsem zákon č. 379/2005 Sb., ale ten pojednává pouze o zákazu jako takovém, mne by zajímaly sankce za porušení tohoto zákona, ideálně i s přesným označení zákona. Díky
Doplňuji:
Uvedu citaci zákona č. 40/2009 Sb. § 204
Kdo ve větší míře nebo opakovaně prodá, podá nebo poskytne dítěti alkohol, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

Mám za to, že jako dítě je zde brán člověk mladší 15 let. Tím by byla vyřešena jedna část, ale co člověk starší 15 ale mladší 18 let? Na to už jsem opravdu nic nenašel.

Nejlepší odpověď
zzzzz

Dítě je do 18 let. krom toho §204 by se dal použít i § 201 ohrožení výchovy dítěte. Pokud by někdo dítěti podal alkohol a skončilo v nemocnici, pak by se to kvalifikovalo i jako ublížení na zdraví. Jinak plný souhlas s ice T 🙂

Další odpovědi
iceT

Zákony ti hledat nebudu,ale prostě u nás v ČR se mladistvým do 18 let alkohol podávat ani prodávat nesmí.Proč myslíš,že jsou všude v obchodech cedule Mladistvým do 18 let alkohol a cigarety neprodáme.
To že mladí chlastají tajně až do mrtva,je jiná pohádka.To,že se cedule taky nedodržují všude je taky o jiném problému.
Na FB to není jen pivní štafeta,ono se to i míchá s ledasčím jiným,před pár dny kdosi kdesi exl asi litr a něco míchaniny a umřel na to.

arygnoc

Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník

§ 204 Podání alkoholu dítěti
Kdo ve větší míře nebo opakovaně prodá, podá nebo poskytne dítěti alkohol, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

§ 218 Podávání alkoholických nápojů mládeži
Kdo soustavně nebo ve větší míře podává osobám mladším než osmnáct let alkoholické nápoje, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

zzzzz

Ary já bych řekla že 218 trestního je lichva 🙂

arygnoc

takže aj s linkami:

Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník

§ 204 Podání alkoholu dítěti
Kdo ve větší míře nebo opakovaně prodá, podá nebo poskytne dítěti alkohol, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast2h4­.aspx

§ 218 Podávání alkoholických nápojů mládeži
Kdo soustavně nebo ve větší míře podává osobám mladším než osmnáct let alkoholické nápoje, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni_za­kon/cast2h6.as­px

znenie zákonov som neodpisoval, ale kopíroval s vyššie uvedených odkazov.

§ 218 Lichva
(1) Kdo zneužívaje něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,

  1. získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného značný prospěch,
  2. spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny, nebo
  3. způsobí-li takovým činem jinému stav těžké nouze.

(3) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán,

  1. spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, nebo
  2. získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast2h5­.aspx

jedná sa o § 218, ale inej hlavy (§ 218 lichva, Hlava V: Trestné činy proti majetku vs. § 218 Podávání alkoholických nápojů mládeži Hlava šestá: Trestné činy proti rodině a mládeži)

Fíli

Výborně, díky mnohokráte za nádherně zkompletovanou odpověď.
Díky i všem ostatním odpovídajícím v této otázce, a řešící toto vlákno.
Díky a pěkný den přeji :)

zzzzz

Tak to jsem nějaká zmatená 🙂 Ta hlava 6 začíná §233, takže v ní 218 být přece nemůže, nebo jo???
Tohle je můj zdroj http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/

zzzzz

Jo to bylo 218 ve starém, ten už u nás ale neplatí, ten druhý link máš ze starého zákona 🙂

zzzzz

Zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon z toho máš ten druhý link, není ze 40/2009. Ale ono to první ukáže, že to spadá do nového a pak se ten zákon přepíše na ten starý, také mě to zmátlo 🙂

arygnoc

nj, je 1961.

tak chybička, sorry.

neviem, kam to teda presunuli.

aha, je vysvetlený pojem dieťa:

(v pojmoch)

Dítětem se rozumí osoba mladší než osmnáct let.

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pojmy/p2501-dite.aspx

tak to dali do toho jedného paragrafu § 204 Podání alkoholu dítěti

arygnoc

zzzzz:

díky za upozornenie.

mohli roky rozlíšiť aspoň farebnou linkou v záhlaví s názvom zákona.

ale čo už.

v podstate ten zákon je platný.

zzzzz

🙂 mě to také zmátlo, hlavně ten odkaz se nejprve zobrazil jako ten nový 2009 zákon a pak najednou z toho byl ten starý:-(((

Fíli

Doporučuji hledat zákony zde: http://www.za­konyprolidi.cz/
Máte tam jistotu aktuálnosti ;)

arygnoc

díky za odkaz, ale fultext tam nefunguje:

napr.:

http://www.za­konyprolidi.cz/hle­dani?text=alko­hol+d%u011btem