Jaké jsou rozdíly mezi mičudou, merunou, balónem, kopačákem a míčem?

Nejlepší odpověď
annas

Synonyma pro názvy míčů – některé jsou jen kopací, jiné slouží i v jiném sportu nebo ke hře dětí atd.

mičuda – výraz obecný – nespisovný. expresívní – odvozené od slova míč
meruna – podobně mergle = brněnsky meruňky – merruna – slang – expresívní
balon ´ – něco kulatého, nafouknutého – výraz spisovný
kopačák – fotbalový míč sloužící ke kopání – nespisovný tvar, expresívní
míč – dětská hračka n. náčiní k sportovním hrám, obyč. v podobě pružné koule. – spisovný

"Balon – slovo se k nám dostalo přes něm. Ballona , fr. ballon z italského .ballone, pallone, což je zveličující jméno k balla, palla ‘koule, míč’ a to z germamštiny.

Ještě míč – míček, míčový, míčovna, expr. mičuda.
Stč. mieč, dnes pouze č. a v slovinštině. Psl. *męčь je odvozeno od*męk-( viz :měkký), původně tedy ‘měkká hadrová koule sloužící ke hře’"
J. Rejzek :Etymologický slovník

Další odpovědi
marci1

Všechna označení tebou uváděná jsou kulatá. 🙂

MK44

A pumlíč Tě nezajímá?