zob

JAké jsou podmínky při darování nemovitosti mezi tetou a neteří? Je nutný odahd nemovitosti a jaká se plat daň darovací?

Nejlepší odpověď
anonym

Vztah mezi tetou a neteří patří dle Daně darovací do 2. skupiny příbuzenské linie – t.j. řada „pobočná (synovci, neteře atd.).
Dle paragrafu 19 tohoto zákona je 1. a 2. linie příbuzenských převodů majetku od daně darovací osvobozena, pokud se jedná o bezplatné převedení majetku.
Pokud zase nebude mít naše politická scéna na něco nedostatek peněz, tak by to tak mělo být i nadále.
Z tohoto osvobození vyplývá, že není nutný odborný posudek o ceně nemovitosti. Dar se v tomto případě převádí s nulovou hodnotou. Odhad by se mohl vystavit z důvodu, aby obdarovaná neteř pochopila, jak "hodnotného“ daru se jí ze strany tety dostává (je to však zbytečný výdaj za zpracování znaleckého posudku). Do smlouvy přijde uvést hlavně popis majetku. Skutečná cena daru zde podstatná není.

Další odpovědi
mosoj

Bez ohledu na předchozí odpovědi si přečtětě odkaz který uvádím.
Nezapoměňte na daň z převodu nemovitosti, které se nevyhnete a na tu ten odhad potřebovat budete. Nemějte strach, notář vás oholí !!

http://www.bu­sinessinfo.cz/cz/cla­nek/dan-dedicka-darovaci-z-prevodu/dan-dedicka-darovaci-prevodu-nemovitosti/1001680/4­5431/#b01

anonym

Ále, copak je tu zase za řevnivost? Děvčata neškorpěte se, stejně je neblíže mosoj, ale ač máte každý svou pravdu, v zásadě ji nemáte nikdo.
Protože odpověď už tu byla omílaná v 69 odkazech (viz ve zdroji) a vy jste měly nováčkovi, co je tu 1. den podat pomocnou rukou a navigovat jej do sekce právo a zákony.
ad mosoj, posudek soudního znalce není jediná a výhradní cesta, jak stanovit či určit cenu pro účely převodu.
To aspoň Drapovi zbyla špetka studu, když svou, jako obvykle rychlou, ale chybnou odpověď, alespoň v tichosti smázl.
Jediná zcela čerstvá změna se právě chystá, kdy zrovna minulý týden byl podán návrh na zásadní změnu. Do budoucna by daň z převodu nemovitostí měl platit nový nabyvatel a nikoliv jako dosud, původní vlastník. A podle dobře informovaných zdrojů, je velká šance, že to projde, (jen zřejmě s drobnými kosmetickými a procesními doplňky v rámci připomínkového řízení).

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=darov%C3%A1n%C­3%AD%20nemovi­tosti

Sůwa

Nač tolik slov. Stačí napsat, že darování mezi tetou a neteří je od darovací daně osvobozeno, odhad nutný není. Poplatek je pouze za ověření podpisů a za návrh na vklad do katastru nemovitostí.
http://www.ka­tastr.net/navrh-na-vklad-do-katastru-nemovitosti