konczeta

Jaké jsou opravne prostredky vydedeni? Kdy je nejlepsi doba na jejich vyuziti, lze je vyuzit za zivota zuztavitele?

Uf. Pri uceni na zkousku, myslenkove aplikuji na vlastni zkusenosti a narazila jsem na starou debatu zde. Když mi bylo 12 nasi se rozvedli. Par mesicu na to me otec nepozdravil na ulici. Zalozil si novou rodinu, z pocatku jsem posilala prani k vanocum atp, ale cca ve 20 jsem mu zavolala (nezavazne). Dostala jsem sproste vynadano od jeho nove zeny: Ze mam novou sestru a nezajimam se o ni. Odpovedela jsem, ze v mych pranich ji tam pozdravuji na cez mi odpovedela zda mam dukazy, ze jsem je posila. Po skonceni hovoru jsem absolutne nechapala proc se me na to ptala. Dnes ve 34 letech to asi tusim. Je mi neuveritelne blivno, ze takovi jedinci jako můj otec si mohou „naflakat“ deti, v nejtezsich chvilich zmizet a umrit jako by se vlastne nic nestalo. Me sestre bylo v dobe rozvodu skoro 20. Je tezce dusevne nemocna. Netvrdim, ze toto je pricina, ale pravda je ze anonym o sexualnim zneuzivani me sestry dosel kdyz mi bylo 9. Neverim tomu, dodnes. Naposledy jsem mu pred dvema lety posilala pozvanku na svatbu kam nedorazil… Pochopila jsem tedy sprane, ze o vydedeni se vubec nedozvime, protoze muze byt az soucasti zaveti? Kdyz se o tom nedozvime, muzeme podat odvolani nebo dovolani? Kam? A kdy?

Odpovědi
zeeue

Je víc druhů OP a rozlišují se právě dobou, kdy je aplikuješ.

Myslím, že určitě tušíš, že využít OP ještě za života zůstavitele je…nemožné. Šlo by asi o nějaký právní nesmysl 🙂 (bylo by to asi přirovnatelné k tomu, kdybys třeba chtěla někoho obvinit ze spáchání trestného činu, který ale spáchá až zítra).
Žije-li ještě zůstavitel, pak je nejlepší řešení vzájemné usmíření. Zkus někdy otce, až bude někde mimo domov sám, ,,schválně jako náhodou" potkat a zahrát na city a nějak se mu pokusit přiblížit – nic totiž nedojme chlapa víc než objetí jeho dcery. Mohla bys tak asijednoduše docílit toho, že tě otec nevydědí a jeho manželka o tom ani nemusí vědět (a dokonce může i žít v tom, že vyděděna budeš – stačí, aby tvůj otec sepsal závěti dvě… platná bude ta, která bude mít pozdější datum, a která tak anuluje tu předchozí)
A podle mě v tom stejně asi bude hrát roli ,,největšího padoucha" ta nová manželka tvého otce, protože pokud je jejich dcera zároveň i jejich jediné dítě, a zda je duševně nemocná, a tudíž i nejspíš nezpůsobilá k právním úkonům, mám dojem, že by její dědictví spravoval její zákonný zástupce, což bude asi její matka............ Jenže ty jsi přímý potomek = neopomenutelný dědic, kterého lze legálně „vyšachovat“ jen vyděděním. Jenže i to má v zákoně své místo a své podmínky, kterým musí vyhovět, má-li být někdy pravomocným rozhodnutím.

Pokud by to však vše bylo marné a opravdu by došlo na zaznění listiny o vydědění, pak už tedy zmíním řádné OP, které se využívají ještě před nabytím právní moci listiny a mimořádné, které zase až po nabytí.
V tvém případě by bylo nejlepší samozřejmě řešit věci hned, dokud jsou v projednávání a nejsou prohlášeny za „konečně“ platné. Tato doba je k tomu vlastně přímo určena – listina o vydědění je nejdříve předvedena potomkovi (ano, bývá většinou přímou součástí závěti) a nabývá myslím po 15.dnech právní moci, POKUD vyděděný potomek nepodá v této době odvolání a POKUD splňuje podmínky dané ze zákona. A toto odvolání podáváš zastupiteli soudní moci, který bude mít na starost celé toto jednání ohledně vykonání poslední vůle.
V tvém případě by byl nesmysl těch 15dnů čekat a pak to řešit ještě složitěji. Navíc odvolání se využívá jako OP nejčastěji, takže většina advokátů má už nějakou tu zkušenost za sebou. Odvolání bude probíhat nejspíš tak, že napadneš otcovy důvody pro tvé vydědění.
To, že se nezajímáš o svoji sestru, ať už je to pravda či ne, je v této věci irelevantní. Pokud jde o vydědění, pak jde jen o vztah tvého otce k tobě, proto se tě jeho žena ptala, jestli máš důkazy o tom, že jsi pohledy posílala. Nejspíš totiž na tebe budou chtít vyrukovat s tím, že o otce neprojevuješ dostatečný zájem, jaký bys měla jako dcera projevovat.
Tady by má rada byla, že pokud chtějí zacházet daleko, kdoví kde už budou a co budou mít připravené… Takže si pořádně rozmysli, jestli ti to všechno bude stát za to… a pokud ano, začni si taky něco chystat a čím dřív, tím lépe – posílej pohledy třeba každý měsíc doporučeně a lístky si schovávej, občas se stav k nim do domu a udělej jim před co nejvíce sousedy pěknou scénku s odmítnutou dcerou, které se stýská po tatínkovi, začni si co nejdřív psát deník, kde budeš mimo jiné popisovat, jak ti otec chybí a zmiňuj se v něm o každé takové návštěvě a i o každém pohledu, co pošleš, můžeš zkusit i psychologa, ale to už by se prodražilo a je to už moc „hollywoodské“ 😁