Fyzik

Jaké jsou nevýhody dárcovství krve?

Jak akutní, tak dlouhodobé. Není třeba zvýšené riziko rakoviny tkání zodpovědných za tvorbu krve?
Doplňuji:
Doložený a dobře prozkoumaný jev je vytvoření drobných modřin v okolí vpichu. Ale to nikoho nezajímá.

Otázka byla mířena spíše na odborníky nebo alespoň takové osoby, které mají s dárcovstvím zkušenost. Hledané informace určitě existují, jen mi je někdo musí poskytnout.

Každý na tomto serveru není úplný idiot.

Nejlepší odpověď
bolak

Takový ty normální věci, jako sou:

únava
chudokrevnost
určité riziko infekce
stejně tak určité riziko zánětu žil

ale na to tě asi asi upozorňovali lékaři. Kde si to slyšel s tou rakovinou? Popravdě řečeno, kdysi sem fakt čet v jednom lékařským časopise o výzkumu na tohle téma a výsledky vypadaly fakt dost zajímavě. Pokud se mi ten časák podaří nekde vyhrabat, tak ti to pošlu celý, zatím sem ti našel na internetu jen takovej krátkej úryvek:

„Sledován byl výskyt maligních nádorů v souboru 267 bývalých dárců krve, kteří darovali krev v průběhu života 20 a vícekrát (mnohonásobní dárci), a porovnán se souborem 265 bývalých dárců, kteří darovali krev 10 a méněkrát. Soubory jsou srovnatelné věkem, dobou uplynulou od prvního odběru a zastoupením krevních skupin v systému A, B, 0. Ze souboru mnohonásobných dárců je 31 osob, tj. 11,6 % v onkologickém registru pro 36 malignit. Ze souboru s nižším počtem darování krve v anamnéze je v onkologickém registru 14 osob, tj. 5,3 % pro 15 zhoubných nádorů. Rozdíl ve výskytu ma1ignit je mezi těmito soubory vysoce statisticky významný. V souboru mnohonásobných dárců je nižší zastoupení žen. Rozdíl ve výskytu malignit zůstává statisticky významný pro soubory mužů. V souborech žen je rozdíl pod hranicí statistické významnosti. Pravděpodobně se uplatňuje chyba malých čísel. Výsledky svědčí pro možnost, že se mnohonásobné darování krve uplatňuje v procesu kancerogeneze.“

Tak nevím jestli ti to nějak pomůže ukojit zvědavost. Každopádně od té doby už jsem o tom nikde nečet ani neslyšel, takže víc informací fakt nemám.

Jo a eště me napadla embolie, moc často se to asi nestává, ale myslím že to možný je, pokud bys třeba užíval léky jejichž vedlejší účinek je zvýšená srážlivost krve nebo trpěl nějakou dědičnou cévní chorobou, nedostatkem určitých vitamínů, a případně by mohla bejt na vině i nějaká autoimunní choroba. A embolie pak může skončit i smrtí, ale to jistě víš.

Takže určitá rizika tu sou, i když jen na teoretické bázi. :)

dožvanil jsem…

Další odpovědi
arygnoc

daroval som krv, krvné doštičky, plazmu i kostnú dreň 20 rokov.
Žiadne problémy nemám.
Naopak, môj zdravotný stav bol neustále bedlivo monitorovaný.
Nepoznám nikoho, komu by darcovstvo krvi privodilo nejaké zdravotné problémy.

briketka10

Dárcem krve může být každý zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let. Pokud má však někdo přes šedesát a chtěl by poprvé darovat krev, není možné přijmout ho k odběru. Krev se také nesmí odebírat u osob, které žijí rizikovým způsobem, tak, jak je uvedeno v poučení dárce krve, které všichni dárci u nás dostanou. Musíme odmítat také ty, kdož prodělali nejrůznější nemoci – srdce a cév, chronické choroby žaludku, střev, ledvin, plic, kožní choroby nebo závažná alergická onemocnění. Seznam onemocnění je možné najít třeba na našich webových stránkách.
celý článek zde:
http://moravskos­lezsky.denik.cz/zpra­vy_region/20090313_­krev_darcovstvi_cer­makova_rozhovor­.html

RyuzakiKate

Co mě tak napadlo, že dárce může onemocnět anemií (chudokrevnost), která nejčastěji vzniká právě díky větší ztrátě krve, ale doktoři podle mě na dárcovství vybírají lidi pečlivě… Já když jdu například na obyčejnou kontrolu (odběr asi 2 malé ampulky), tak už se mi dělá zle, protože mám tu anémii, vážně nevím, kde jsem ji tenkrát vzala…

anonym

Dobrý den.

Dárcovství krve je vysoce humánní způsob, kterým lze v mnohých případech zachránit život pacienta. Rozhodnete-li se darovat krev, čeká Vás standardní vyšetření, doplněné obvykle vyplnění dotazníku, což je pro mnohé pacienty otravné. Samozřejmě, že samotný odběr může být nepříjemný. Provede-li h ozkušená sestra, bude prakticky bez problémů, ovšem někdy se stává, že pacient v důsledku ztráty krve kolabuje, je to způsobena ztrátou krve z oběhu. V takovém případě se uvede pacient do polohy, kdy má dolní končetiny výš než hlavu. Tak jako každý, kdo daruje krev, má nárok na den volna. Takže mnoha nevýhod tam není. Myslím, že dobrý pocit je nadevše.

mosoj

Víš o nějakém dokladovaném případu ?
Já ne a spekulací mohu vymyslet co hrdlo ráčí.
Doplňuji:
Souhlasím, ne každý zde je idiot. Sežeň si odborníka který ti objasní vznik modřin kolem vpichů do žíly.
Z modřiny ještě nikdo rakovinu nedostal.

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=vznik%20mod%C5%99in

pizlicka

nevyhody?spis riziko sami .doktori by si nikdy krev dat nenechali.sami pouzivaji nahrazky krve,jako treba hemacel,dnes jsou mnohem lepsi nahrazky,ktere obsahuji vsechny slozky jako krev,ale bez rizik!jenze-JE TO DRAHÉÉÉ.takze jen pro vyvolené.

ProDarce.cz

Dotaz se sice týkal nevýhod dárcovství krve, ale rád bych doplnil, že existuje mnoho výhod. Kromě dobrého pocitu z toho, že můžete někomu zachránit život, mohou dárci krve získat i mnoho benefitů. Většina měst nabízí MHD zdarma nebo s výraznou slevou. Dárci krve mohou získat slevy na sport, nákupy, vstupenky apod. Pro kompletní seznam benefitů pro dárce krve navštivte http://www.Pro­Darce.cz