OndrisekCZ

Jaké jsou hlavní věty a vedlejší a hlavně jaký byste dali graf souvětí?

u věty: Pes, kterého jsem včera potkal, utekl sousedovi. Jaké jsou hlavní věty a jaké vedlejší, a graf souvětí? děkuji, je to zajímavé pro mne :)

Nejlepší odpověď
Konan-Pain

1VHa-1VHb
\ 2VV přívlastková
Doplňuji:
„2VV přívlastková“ závisí na VH, ale jen na části „a“

Další odpovědi
Katka77

Věta „Pes utekl sousedovi“ je hlavní, „kterého jsem včera potkal“ je věta vedlejší přívlastková. Graf by podle mě byl
H1, kterého V2, H1.

annas

Jen upřesním. Věta vedlejší je vložená mezi první a druhou část věty hlavní. Protože rozvíjí podst. jméno v první části věty hlavní, jde o větu přívlastkovou – který pes utekl sousedovi? Kterého jsem včera potkal.

1.VH1, kterého 2.VV Pk, 1.VH2 – souvětí podřadné