jasakovar

Jaké jsou důležité obrazy od roku 1780 do roku 1880 ?

Odpovědi
Hamon

Tak např. Nahá Maja Francisca de Goyi, Maratova smrt Jacquese-Louise Davida, Svoboda vedoucí lid – Eugene Delacroix, Edouard Manet – Snídaně v trávě, díla Clauda Moneta…

led

Dôležité obrazy? zaujímavý výraz.
Dôležité=cenné z pohľadu zberateľa umenia, historika, filozofa, technológa, či bežného človeka, alebo z pohľadu zlodeja, či filantropa, prípadne mamonára…
Požadovaná doba Rokoko, ale bez znalosti vplyvu predchádzajúceho obdobia Baroka, toto vyčačkané obdobie nepochopíme. Sú portréty, sú krajiny,sú historické udalosti, sú vidiny – to všetko vzniklo v tejto dobe.

Podľa mňa, experti teraz kacírstvo vyrieknem:
každý obraz je dôležitý, je jedno, či ho namaľoval svetom uznávaný maliar a či pouličný „machlič“ kdesi na Korze.
Či svet na obraze podrobný je do detailov a či len skicou, náznakom farieb, čiar.
Páči sa mi i napriek spoločenskému odsúdeniu,
alebo i naopak, odborníci žasnú i davy obdivujú…
som ako Andersenové dieťa a kričím „cisár je nahý“
… to všetko posúva náš duševný obzor, rozširuje videnie, oddeľuje človeka od zvieraťa.
Otvoríme Dejiny umenia a budeme citovať maliarov?
Stačí vložiť do vyhľadávača „maliari baroka rokoka“ a vysypem múdro celý zoznam maliarov a diel, bez toho, že by som ich poznala. Budem za múdru (ale bez reálnych znalostí)…,
ale ak si vyhľadáte sám, trocha práce okolo toho budete mať, ostanú vám v očiach i mysli tieto diela i osudy ich maliarov.

Kelt

To máš na mysli historické události, které se v tomto období staly, nebo konkrétní obrazy světových malířů, který byly v tomto období namalovány? U obrazu je známý autor, ne rok vzniku.

Alice.

Kelt: Zvlášť z této doby je téměř nemožný, aby u podstaných věcí nebyla známá doba vzniku.

během zítřka tu dám seznam :3