tomáš007

Jaké jsou Chemické vlastnosti hořčíku?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Výroba a využití hořčíku

Hořčík se vyrábí elektrolýzou taveniny karnalitu nebo redukcí MgO křemíkem nebo uhlíkem za vysoké teploty.

Surový hořčík se rafinuje přetavováním pod vrstvou solné taveniny nebo v atmosféře inertních plynů. Na velmi vysokou čistotu se hořčík rafinuje sublimací ve velmi zředěné atmosféře argonu.

Méně rozšířené způsoby výroby hořčíku jsou karbotermický a silikotermický způsob výroby hořčíku.

Karbotermická výroba hořčíku se provádí v elektrické obloukové peci redukcí oxidu hořečnatého karbidem vápenatým při teplotě 1200 °C.

Silikotermický způsob výroby hořčíku se provádí reakcí páleného dolomitu s křemíkem nebo ferrosiliciem v ocelolitinových retortách zahřívaných na 1200 °C nebo ve vysokovakuových pecích.

V minulosti se hořčík používal jako zdroj intenzivního světla pro fotografické blesky. Největší uplatnění dnes nalézá hořčík jako součást lehkých slitin a jako redukční činidlo pro výrobu dalších kovů (titan, zirkonium, uran). Jako součast Grignardova činidla nalézá hořčík uplatnění ve velké řadě organických syntéz.

Oxid hořečnatý se používá k výrobě žáruvzdorných materiálů. Siran hořečnatý (Epsomská sůl, hořká sůl) se vyžívá v lékařství, lázeňství a jako důležitý zdroj hořčíku pro vyživu rostlin, zejména jehličnanů.

Celosvětová roční produkce kovového hořčíku se pohybuje okolo 700 kt. Největším světovým producentem kovového hořčíku jsou USA (45% celosvětové výroby).
Slitiny hořčíku

Větší praktický význam než čistý kov, mají pro technickou praxi slitiny hořčíku.

Mezi nejdůležitější a nejstarší hořčíkové slitiny patří dural (Mg+Al+Cu+Mn), elektron (Mg+Al+Zn+Mn) a magnalium (Mg+Al).

Moderní slitiny hořčíku obsahují příměsi i dalších kovů, např. slitina s označením AE 42 obsahuje 2,5% neodymu, slitina ZE 41 obsahuje 4,2 % zinku a 1,2 % neodymu. Pokročilé slitiny hořčíku obsahují také vápník, skandium a stopová množství zirkonia.

Progresivním materiálem jsou hořčíkové kompozity, které se vyrábějí vkládáním keramických vláken nebo tělísek do hořčíkové matrice.

Zdroj: www.prvky.cz

Další odpovědi
beer

Proč nenapíšeš do Googla Chemické vlastnosti hořčíku ?? Pak si jen vybereš !

Conchus

www.wikipedia.org