Anikitos

Jaké jíst jídlo pro rychlejší regeneraci poraněné kožní tkáně (např. odřeniny nebo hlubší řezná rána)?

Nejlepší odpověď
marci1

Pro správné hojení ran je důležitý hlavně dostatek bílkovin, které jsou potřeba pro tvorbu nové tkáně. Také vitamín C má velký význam pro hojení ran, protože je naprosto nezbytný pro tvorbu kolagenu, bílkoviny, která tvoří značnou část pojivové tkáně. Při jakémkoli krvácení ztrácíme pochopitelně spolu s krví i železo, a proto je v době hojení a rekonvalescence vhodné dbát i na dostatečný přísun železa.
Cukry, tuky a bílkoviny jsou živiny nezbytně důležité pro správný chod organismu. V případě hojení ran mají nepostradatelnou úlohu bílkoviny, jejichž nedostatek obnovu tkáně naruší. Vazivové buňky proteiny (bílkoviny) potřebují pro své dělení a novotvorbu vaziva, kterým ránu zacelí. Nedostatek bílkovin může také zvýšit riziko vzniku zánětu. 🙂
Více ve zdroji: http://www.ak­tivityprozdra­vi.cz/zdravot­ni-problemy/kozni-problemy/rany-hojeni-a-strava

Další odpovědi
Drap

Hojení odřenin a drobných poranění kůže nijak zvláště stravou nelze ovlivnit. Běžná, různorodá strava je vyhovující.