Lu

Jaké je školné ve státních VOŠ?

Našla jsem na internetu státní VOŠ, ale nepsali u ní školné.Platí se tam něco?

Nejlepší odpověď
kenyrts

Ano, na vyšších odborných školách (i státních, nyní veřejných) se platí školné na základě platného školského zákona. Pro studijní obor na VOŠ obalové techniky ve Štětí je stanovena výše 5000 Kč za školní rok a tato splátka je splatná ve dvou termínech – 2500 Kč do 15. října (v 1. ročníku do 15 dnů od obdržení rozhodnutí o přijetí, tedy ještě v červenci) a 2500 Kč do 15. února.

Z vážných sociálních důvodů je možné také požádat o snížení školného na 50%, je to však třeba doložit údaji ze sociální správy. Obě snížení školného nelze slučovat.

Při přerušení studia nebo ukončení vzdělávání v průběhu zimního nebo letního období se školné nevrací.
Školné činí 50% ze školného za celý školní rok, tj. 2500 Kč z 5000 Kč, pokud klesne součet příjmů příslušníků domácnosti, ve které student nebo studentka žije, pod 1,5 násobku částky potřebné k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb a nezbytných nákladů na domácnost nebo pokud podle posudku odborného lékaře jde o studenta nebo studentku těžce zdravotně postiženého. Pro stanovení součtu příjmu příslušníků domácnosti se vychází ze zákona č. 463/1991 Sb. o životním minimu ve znění pozdějších předpisů, a z nařízení vlády č. 281/1995 Sb., kterým se zvyšují částky životního minima, ve znění pozdějších předpisů. Škola při posuzování nároků studenta nebo studentky na snížení školného vychází z písemné žádosti studenta nebo studentky a z písemného prohlášení studenta nebo studentky o pravdivosti a úplnosti předložených údajů a z údajů referátů státní sociální podpory při vědomí případných následků, které by vyplývaly z nepravdivě předložených údajů.

Další odpovědi
LuciJe

Na VOŠ se v současné době obvykle školné platí. Pokud to škola na svém webu neuvádí, napište jim e-mail s dotazem.