Pokročilý

Jaké je napětí kapacitoru v sériovém RC článku

Mám zdroj střídavého napětí u(t) = U.sin(omega.t) zapojený v sérii s rezistorem R a kapacitorem C s kapacitní reaktancí Xc.
V momentě t = 0 zapnu zdroj. Dojde k přechodnému ději než se obvod ustálí. Vyšetřete průběh napětí na kapacitoru, jestliže jsou počáteční podmínky pro napětí na kapacitoru uc(0+) = 0 V. Vyřešil jsem homogenní diferenciální rovnici a přičetl partikulární řešení (ustálený stav kapacitoru).

uc(t) = -Xc/Z.U.sin(phi).exp(-t/(RC)) + U.Xc/Z.sin(omega.t + phi)

kde phi je argument impedance smyčky obvodu phi = arg(R - jXc) a Z norma impedance smyčky. Otázka zní jestli je to v pořádku? Partikulární řešení jsem nejdříve spočítal pomocí fázorové metody v měřítku amplitud jako.

-U + R.i - jXc.i = 0, i = U/(R-jXc), |i| = (U/Z).exp(-j.arg(R-jXc) => U.Xc/Z.sin(omega.t + phi)
Doplňuji:
Fajn. Myslím, že jsem zapomněl na posun mezi napětím a proudem na kondenzátoru. I tak, ale děkuji za případnou snahu.

Odpovědi:

Zlatý

Určitě si s tím poradíš.

http://www.gymzn.cz/…

Jinak je zajímavé jak po pár větách již víš že kapacitor je česky kondenzátor !!!!

Bronzový

Tak to bych musel zapátrat v přednáškách teorie obvodů a to se mi moc nechce.

Diskuze k otázce

Pokročilý

Skeptik

Mosoj: Díky za snahu, ale už jsem to vyřešil a studijní materiály mám doma (Elektrotechnika II a Teorie Obvodů z VUT a Teoretická elektrotechnika II od VŠB), takže není třeba.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 867
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 427
Zlatý www 412
Zlatý Hlada 393
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý ge0rge 287
Zlatý led 249
Stříbrný cochee 226

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.