JájsemRaibek

Jaké je matematické pravidlo?

Jen mě tak napadlo, jaké je matematické pravidlo pro násobení a mocniny?
Známý vzorec pí krát r na druhou.
Proč platí r na druhou?
Proč ne pí krát r a výsledek na druhou?

Nejlepší odpověď
gecco

Mocnění má přednost před násobením a násobení před sčítáním…
😉
Inu – konvence…

Další odpovědi
zzzlatokopka

Bo by to vyšlo jinak. To „r“ je poloměr a ten je na duhou, kdybys k němu připočetl „pi“ tak by byl poloměr o 3,14 delší a vyšlo by to jinak.

Alesh

Tak umocňování není nic jiného než násobení samo sebou. Tedy pi * r2 = pi * r *r. Pokud chci upřednostnit násobení, musím to zapsat jako (pi * r)^2 = pi * r * pi * r = pi * pi * r * r = pi2 * r2.
První problém/otázka je, jestliže zle upřednostnit násobení použitím závorek, jak by se upřednostnilo v případě potřeby umocňování. Prostě by ta no musela vzniknout jiná konvence. A druhý problém je, když bych měl třeba výraz pi8 * r5, jak by se s tím pracovalo, kdyby násobení mělo mít přednost?

arygnoc

označeni „na druhou“ vyjadruje počet rovnakých členov v násobení a nie čo sa s čím násobí.

teda
πr2=πrr („pí krát r na druhou“)

a nie
πr2=(πr)(πr)

vtedy by totiž správne zápis vyzeral („pí krát r a výsledek na druhou“):
(πr)^2=(πr)(πr)

jedná sa o elementárne pravidlá matematiky.

;-Q