Drap

Které i/y napsat ve větě: „Sedlák měl dobré bydlo, v lese si uřízl bidlo. Opřel bidlo o bydlo a obě b?dla spadla.“?

Nejlepší odpověď
quentos

známý neřešitelný případ. Stejně jako když vodní vír chytne výra (sovu) a pak už jen vidíme oba v_ry mizet.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ktere-i-y-napisete-v-prikladech

Další odpovědi
Miroslavst

Tak to nevím, ale asi neměl moc dobré bydlo, když bydlo i bidlo spadlo, když o bydlo opřel bidlo.

Dorian

V psaném textu nemůžeš použít obě by/idla spadla, jen bidlo i bydlo spadlo.

chudst

Klasicky chytak, ktery nam rikala uz ucitelka na zakladce :) Jsou proste pripustne oboje varianty.

venkovan

Napsal bych měkké protože bydlo je víc vnímáno (dle mne) jako systém bydlení, především zařízení, služby v něm apod. Bydlo proto nevnímám jako stavení. Takže nevím jak by bydlo o které se opře bidlo mělo spadnou.
Řekl bych, že taková věta je špatně, nelogicky napsána.
Stejně bych zvažoval situaci, že oba v-ry zmizet. Protože zmizet mohou buď víry a nebo výři.Opět špatně ač lidově. Takže protože vír stáhl výra, nejdříve zmizel výr a až potom vír. Vsadil bych na posloupnost děje.

pokazdejinak

já si hlavně myslím, že bydlo spadnout nemůže, ba dokonce se o něj ani nedá žádné bidlo opřít :)
úsloví mám dobré bydlo jsem vždycky chápala tak, že se mám celkově dobře, než jako spojení s jedinou budovou