Avatar uživatele
Drap

Které i/y napsat ve větě: „Sedlák měl dobré bydlo, v lese si uřízl bidlo. Opřel bidlo o bydlo a obě b?dla spadla.“?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? anonym, annas, Miroslavst, Marunka2, anonym před 4781 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

známý neřešitelný případ. Stejně jako když vodní vír chytne výra (sovu) a pak už jen vidíme oba v_ry mizet.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ktere-i-y-napisete-v-prikladech

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Miroslavst

Tak to nevím, ale asi neměl moc dobré bydlo, když bydlo i bidlo spadlo, když o bydlo opřel bidlo.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dorian

V psaném textu nemůžeš použít obě by/idla spadla, jen bidlo i bydlo spadlo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
chudst

Klasicky chytak, ktery nam rikala uz ucitelka na zakladce :) Jsou proste pripustne oboje varianty.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
venkovan

Napsal bych měkké protože bydlo je víc vnímáno (dle mne) jako systém bydlení, především zařízení, služby v něm apod. Bydlo proto nevnímám jako stavení. Takže nevím jak by bydlo o které se opře bidlo mělo spadnou.
Řekl bych, že taková věta je špatně, nelogicky napsána.
Stejně bych zvažoval situaci, že oba v-ry zmizet. Protože zmizet mohou buď víry a nebo výři.Opět špatně ač lidově. Takže protože vír stáhl výra, nejdříve zmizel výr a až potom vír. Vsadil bych na posloupnost děje.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pokazdejinak

já si hlavně myslím, že bydlo spadnout nemůže, ba dokonce se o něj ani nedá žádné bidlo opřít :)
úsloví mám dobré bydlo jsem vždycky chápala tak, že se mám celkově dobře, než jako spojení s jedinou budovou

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek