ppajjass

Jaké i/y se páše v pridavnych jmenech pruvlastnovacich? nemužu si vypomenout jak je to y vyjjimkou ve 4tem pade?

Doplňuji:
jmen privlastnovacích (preklep)

Nejlepší odpověď
annas

Pomůže vzor matčin nebo zájmeno. Nevím, jakou myslíte výjimku.

Dříve než začneme – použíjeme zájmena ukazovací – ten přítel, ten dům, ta kniha, to kuře. – určíme rod, příoadně životnost.

Pak použijeme přivlastňovací zájmeno.
ten otcův, matčin přítel; ten otcův, matčin dům;, ta matčina, otcova kniha;
to matčino, otcovo kuře.

Uvádím jen množné číslo – pozor na 1. a 4. p.

V přídavných jménech vzoru otcův, matčin v množném čísle píšeme i pouze v koncovkách 1. a 5. pádu rodu mužského životného.

V ostatních pádech píšeme vždy y. Pozor na střední rod.

1. p. mn.č.. – ti matčini, otcovi přátelé – m. r. životný; ty matčiny, otcovy domy – m. r. neživotný, ty otcovy, matčiny knihy – ž. r., ta otcova, matčina kuřata. – stř. r.

4. p. mn. č. – píši ve stejném pořadí.
vidím ty otcovy, matčiny přátele; ty matčiny, otcovy domy; ty matčiny, otcovy knihy; ta matčina, otcova kuřata.

Pro jistotu vkládám odkaz
http://www.dik­tatorek.cz/Scho­lasticus/Cesky-jazyk/Tvaroslo­vi/Pridavna-jmena/Pridavna-jmena-vzor-privlastnovaci-help.html