dudu

Jaké hodnoty dnes respektuje společnost?

Docela rozumím důvodům k odklonu značné části našich spoluobčanů od nábožeství k ateismu, ať byla příčinou éra komunismu, nebo snad období první republiky jako důsledek odklonu od tzv. starého mocnářství.
Proč ale přestalo být respektováno desatero přikázání Božích? Bez ohledu na autora, mají přece hluboký smysl z hlediska morálky i etiky. Existují erudované názory, že by nebylo od věci některá ustanovení aktualizovat. Pokusme se zamyslet nad tím, zda-li by modernizace časem překonaných odstavců přispěla k tomu, že by se jejich obsah opět stal všeobecně platnými pravidly každé civilizované společnosti. Snad nebudu za kacíře.

Nejlepší odpověď
pekynka

Dudu, máte pravdu desatoro určitě lze pokládat za mravní kodex, psala jsem na toto téma i seminární práci. Stačí kdyby si alespoń část z něho každý osvojil a bylo by na světě o moc fajn. Jenže morálka je záležitost genová , výchovou snad částečně ovlivnitelná, buď ji do vínku dostanete nebo ne.Všichni projdeme od mala institucemi kde se výchova na jedince aplikuje a kolik z nás je pak morálních a jedná eticky? Kéž by šla morálka nalít do žil infuzí.

Další odpovědi
anonym

Nepokrades!To budeme mit kazdy pulrok novou vladu?Nepozadas zeny blizniho sveho?Pane se vsi uctou jsme 21.stoleti!

verka

Deset přikázání a je tam všechno. Ale co by dělali právníci, policie, soudy…Na tohle by stačil jen pan farář a to je právě to. Dneska se na jednu záležitost musí zaměstnat co nejvíce lidí, nelze vyřešit jednoduše. O čem by psala média?! A všimněte si jak je populární porušovat přikázání. Zviditelnit se dobrým skutkem, to už bohužel neletí.

pondělí

desatero přikázání každý stát bere nejen jako morální kodex,ale má jej zakotveno v trestním zákoně,
a není pravda,že lidé jsou nevěřící,
99.9% lidí v ČR jsou věřící, vy nevěříte,že se dožijete zítřka,
vy nevěříte,že vaše děti budou zdravé
vy nevěříte,že budete spokojeni,
vy nevěříte…v cokoli
NO VIDÍTE,ANI V TO NEMUSÍTE MÍCHAT BOHA,TATO VELIČINA JE V NÁS,V NĚCO VĚŘÍCÍCH

pro Jami…to pokračuje.....ANIŽ POŽÁDÁŠ STATKŮ JEHO.....

anonym

Dobrý den Pane DUDU. Jistě, že Desatero přikázání není jen morálním kodexem, ale také přímo Bohem ustanoveným zákonem aby lidé věděli jak mají žít. V dnešní době si však lidé ani tohoto zákona neváží a dělají si co chtějí.V ČR se podle sčítání obyvatel hlásí k Bohu jen asi 2% lidí a z toho je ještě většina katolíků.A v co věří těch ostatních 97% lidí,o kterých píše pan Pondělí to tedy nevím.Ctím pane DUDU,že máte tak velký smysl pro spravedlnost a morálku.
Zdraví vás ---ZAJ-PO

Zdroj: víra,pravda,bible skušenost s BOHEM