terez90

Jaké další funkce (kromě uvozování příčiny) může mít spojka „protože“? Jakou funkci má v následující větě?

„Je otázkou, zdali ty finanční prostředky nejsou zneužívány těmi, kteří pak raketami útočí na stát Izrael.
Protože pokud by tomu tak bylo, tak by to bylo skandální.“

  • Pokud mě cit nešálí, o příčinný poměr se nejedná.

Nejlepší odpověď
annas

Podřadicí spojka „protože“ připojuje vedlejší věty příčinné (důvodové); Synonymum – spojka poněvadž.

Pokud chcete znát význam, je třeba, abyste vložila celé první i druhé souvětí.
Důležitý je kontext. Vedlejší věta s protože navazuje na předchozí větu.

„Je otázkou, zdali ty finanční prostředky nejsou zneužívány těmi, kteří pak raketami útočí na stát Izrael. Protože pokud by tomu tak bylo, tak by to bylo skandální.“

„Protože pokud“ – dvě spojky – protože důvodová, příčinná a „pokud“ – vyjadřuje omezení, určitou podmínku, zřetel vzhledem k něčemu. Pokud může vyjadřovat rozsah, míru platnosti nějakého tvrzení; do jaké míry, jak, co – protože pokud.
„Protože tak by to bylo skandální, pokud by tomu tak bylo.“
Dvě spojky, každá patří jiné větě, takže čárka se nedělá.

Nevím, odkud jste věty vzala, ale jsou stylistické neobratné, horší je druhé souvětí – nadbytečné to, tak, bylo atd.

Věty je třeba chápat nějak takto:

„Je otázka, zdali ty finanční prostředky nejsou zneužívány těmi, kteří pak raketami útočí na stát Izrael. Protože tak by to bylo skandální, pokud by tomu tak bylo.“

Takto je třeba věty chápat.

--
Poznámka:
Gramaticky termín příčiny se vždy nechápe ve smyslu logiky:
k příčině patří nejen objektivní příčiny – proč se něco děje, a překážky – proč se něco neděje, ale také důvod ve smyslu logiky, ba i i příznaky, podle nichž soudíme na nějaký děj.
Podle Skladby spisovné češtiny od kolektivu autorů.

annas

Opravuji zdroj ke slovům: "Gramatický termín příčiny ...... "
Omylem jsem uvedla jinou učebnici.

Správně jde o Nauku o českém jazyce od Vladimíra Šmilauera, str. 284.

terez90

Moc Vám děkuji za odpověď. Ta poznámka je moc zajímavá.
Jen tedy pro ujištění si dáme jednodušší větu:

Snad peníze nejsou využívány špatnou stranou.
Protože to by bylo hrozné.

  • zde se tedy jedná o příčinu? Důvod ve smyslu logiky? Příznak, podle kterého soudíme děj?

annas

Také bych to tak brala. Vrtalo mně to v hlavě, když jsem četla váš dotaz.

Když čtete informace např. v Naší řeči, jazykovědci připouštějí různé možnosti výkladu. Někdy je to těžké,

terez90

Děkuji za názor.
Říkala jsem si, jestli to není pouze nějaká zvláštní figura, slovní vata, apod.

annas

Ještě k vašemu dotazu.

Protože pokud – vysvětlila jsem.

Není-li možné převést druhou spojku do další věty – např. „Protože pokud miluješ, není co řešit“, je to chybně stylizovaná věta.

Dává smysl věta – Protože miluješ, pokud není co řešit?

Možnost stylizace

  1. Protože miluješ, není co řešit.
  2. Pokud miluješ, není co řešit.

Význam vět se mění.

Na netu je vět tohoto typu hodně, bohužel jsou nelogické.