zjentek

Jaké chladivo do domácí klimatizace?

Tato klimatizace- jde o nádobu s chladivem, do které je vstupem vháněn vzduch z místnosti, který ochlazený odchází výstupem zpět do místnosti.
Otázkou je, co je dobrým běžně dostupným chladivem. Může to být kupř. zmrzlá voda, nebo zmrzlá voda se solí, atd.
Poradíte dobré či lepší chladivo?

Nejlepší odpověď
Kepler

Účinná klimatizace by měla obsahovat kompresorovou jednotku a výparník, přičemž teplo je odváděno mimo místnost. Když proženeš vzduch ledem, chladicí efekt to sice má, ale na výrobu ledu vyrobíš mimo mrazák víc tepla, než kolik ho potřebuješ dostat z bytu. Leda mít dva dost velké mrazáky mimo byt: do jednoho by se voda plnila, z druhého odebíral led. Jinak se může použít třeba kov, ale tepelná kapacita by byla malá. Jinou kapalinu by asi nebylo možné použít vzhledem k možným exhalacím.

Další odpovědi
dudu

V ředitelském salonku Adast Adamov kdysi používali radiátor podobný velkému chladiči u auta a jako medium cirkulující vodu z řeky. Ventilátor byl plynule regulovatelný.

Kepler

Dudu: zajímavý nápad. Ale ta voda z řeky asi necirkulovala, jen protékala. Jinak by se rychle ohřála na teplotu místnosti. Dalo by se to uplatnit třeba někde u studeného potoka. Realizační náklady minimální a elektriky by to asi sežralo taky míň.

dudu

Fabrika stávala těsně u Svitavy a vodu honilo jednoduché čerpadlo.