annas

Jaké byly tituly v carské rodině? V literatuře jsem narazila na pojem carica a cesarevič.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Tituly carské rodiny
carica (??????) — panující osoba nebo žena cara

carevič (???????) — syn cara nebo carice (v době před Petrem Velikým), kromě toho titul carevič měli i někteří potomci samostatných tatarských chánů, např. potomci Kučuma měli titul Sibiřský carevič

cesarevič (?????????) — následník v mužské linii, plný titul Následník Cesarevič (????????? ?????????), neformálně v Rusku zkracovaný do podoby ????????? s velkým začátečním písmenem nebo řidčeji do podoby ?????????, rovněž s velkým začátečním písmenem.

V imperátorském období syn, který nebyl následníkem, měl titul velkokníže (??????? ?????). Tento titul byl užíván i vnuky cara (v mužské linii)

cesarevna (?????????) — žena cesareviče.

carevna (???????) — dcera cara nebo carice

Zdroj: http://referaty-seminarky.cz/car/#Ti­tuly_carsk.C3­.A9_rodiny

Další odpovědi
vagra

Skutečně v ruských titulech panuje zmatek. Je důsledkem toho, že čeština nepoužívá carské tituly přesně v té podobě, v jaké mají význam v ruském jazyce. Ženou cara je carica, označení carevna získává dcera cara a carici. Carevič se používal jako titul pro syna cara a jeho manželky v obodobí před vládou Petra Velikého (1672–1725), který také v roce 1721 přijímá titul imperátor. Později prvorozenému synovi cara, tedy přímému následníkovi v mužské linii, připadá označení cesarevič. Druhorození a další synové dostávají titul velkokníže.

Zdroj: z-V.E.