-ve-verka

jaké byly nejhorsi okamžiky studene války?

Nejlepší odpověď
anonym

Z dnešního pohledu karibská krize, kdy údajně k rozpoutání 3. sv. války chyběly jen desítky minut.

Další odpovědi
anonym

Keď sa v päťdesiatych rokoch americké deti i deti východného bloku učili, ako sa zachovať v prípade jaderného útoku. Tie deti sú dnes vedúcimi silami jednotlivých svetových i európskych štátov.
Vy starší, vtedajšie deti, spomínate na to?

MK44

Za studené války se ta horká blížila každou chvíli. Ostatně někdy i probíhala jako tzv. „válka SSSR a USA na malém území“. Jen co mi letmo na paměť přijde: válka v Koreji, suezská krize, karibská krize, válka ve Vietnamu, v Afganistánu. Podpora stran v různých konfliktech jako v Angole, Chile, Nikaragui a obyčejný člověk nemůže ani vědět, kde všude, mohla kdykoli eskalovat do přímého konfliktu NATO a Varšavské smlouvy. Vzpomínáte, vy, kdo jste, řekněme, mladí již delší čas, na ta různá rozmišťování Pershingů a SS20? Na ty smlouvy o omezení těch či oněch zbraní, aby se vzápětí umisťovaly nějaké „lepší“? Sestřelená špionážní letadla, podezřelá činnost na orbitální dráze, utopení nějaké ponorky atd., vždycky se čekalo, co že se z toho vyklube. Ještě na konci 80 let, když Rusové sestřelili to korejské dopravní letadlo, jak narušilo jejich vzdušný prostor u Kamčatky, pamatujete? Taky se říkalo, že Američani vyhlásili letecký poplach na základě radarových odrazů, které, jak se naštěstí včas ukázalo, nezpůsobily útočící letky, ale hejna husí. No a pro jednotlivce byly nejhorší okamžiky, když byli obviněni ze zrady na pracujícím lidu, ze špionáže pro imperialistické mocnosti nebo z neamerické činnosti.