Pan Čenda

Jaká znáte významná díla z české prózy?

Dobrý den, potřeboval bych znát významná díla české prózy z roku 1890–1914. A čím jsou významná děkuji..

Nejlepší odpověď
annas

Na to, která díla jsou významná, je několik pohledů. Na otázku se nedá konkrétně odpovědět, protože spisovatelé se v 19. století zařazovali do období podle uměleckých směrů. Jejich tvorba samozřejmě zasáhla i začáte 20. století.

Takže jediná možnost vybrat si díla od těch autorů, které probíráte ve škole. Nejlepší řešení – přečíst si je.

Váš časový údaj se týká tvroby tzv. České moderny, převažovala poezie, takže prozaických děl není mnoho. Jinak v psaní pokračují i počátkem 20. století prozaikové, kteří se řadí do literatury 80. a 90. let. 19. st.

Další odpovědi
ptáč

Z tohoto období je próza bezvýznamná. Řekněte jim to, že jsem o tom rozhodl. Jediné jsou od Erbena. Jinak nic.
Doplňuji:
Ať se lidé ptají, ne? Nebo budeme rozlišovat, kdo je student, či občan? Vždyť mě to také zajímá. Tak jaké otázky sem mám házet? Mír.

gecco

Mno, a co kdybys tak trošku studoval – a nesnažil se jen trapně opisovat???

gecco

Sááákra – já chtěl Frankemu odpovědět – a jeho příspěvek už tu není…
😉
Pane Franke,
neobviňuju Pana Čendu, že je špatný student – ale že namísto studia hodlá opisovat.
Víte – i literatura má ´nečo do sebe´ – pokud člověk čte, získává, mimojiné, i schopnost se v daném jazyku vyjadřovat – a soudím, omluvte mou jasnozřivost, že i vám by se nějaká ta četba ´hodila´ – vaše vyjadřovací schopnost je nevalná.
😉
Ale OK – ten odkaz na Wiki sice není zcela pokrývající dotaz, na druhou stranu tazatele (možná) donutí si i něco přečíst. Domnívám se ale, že učitel/ka mu navrhnul i lepší studijní prameny.

quentos

franke – co kdybyste Vy přestal moralizovat? Od toho Vy tu taky nejste.
Na rozdíl od Vás jsme tu s geccem už nějaký pátek (přesněji už nějaký ten rok) a do tazatelů za tu dobu vidíme jak do hubené kozy. Už dokážeme bezpečně rozpoznat líné studenty, kteří přišli na to, že je jednodušší plácnout otázku sem, než odpověď sám aktivně hledat.
Jinak přijde mi nemístné dělat chytrého a moralizovat a pak napsat „české proza“ :{D>

gecco

😉

ptáč

Tak někdo starší musí rozhodovat o tom, na co se ptát, aby to nebylo něco o něčem.