vagra

Jaká událost se stala před devadesáti dvěma léty v v Compiègne, prý v jedenáct hodin a jedenáct minut?

Víte co se stalo den předtím ve Vídni?

Nejlepší odpověď
annas

Dne 11. listopadu 1918 v ranních hodinách bylo uzavřeno příměří mezi Německem na jedné straně a státy Dohody a mocnostmi přidruženými na straně druhé.
Příměří vstoupilo v platnost v jedenáct hodin pařížského času. Boje první světové války skončily.

Toto výročí se v některých zemích (včetně ČR) slaví jako Den válečných veteránů, o němž jsem se zmínila kousek níž.

Podle Fronta.cz

Ještě druhá část otázky:

Rakouský císař Karel I. abdikoval a opustil Schönbrunnský zámek ve Vídni. Rakousko-Uhersko zesnulo. „Naplněn stále jako dříve neochvějnou láskou k Mým národům, nechci jich svobodnému vývoji Svou osobou státi na cestě jako překážka," prohlásil vždy šarmantní císař ve svém abdikačním projevu.

Podle ČRo

Další odpovědi
hanulka11

Je to den, kdy abdikoval rakouský
císaø Karel I. (1918) a Německo podepsalo
příměří v Compiégne, čímž skončila
První světová válka (trvala od 28. èervence
1914 do 11. listopadu 1918
Po první světové válce převzaly 8. listopadu 1918 moc v Sasku dělnicko-vojenské rady, vůdce zdejší SPD Fleißner vyhlásil 10. listopadu 1918 Saskou republiku

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sas­k%C3%A9_kr%C3%A1lov­stv%C3%AD