JájsemRaibek

Jaká teplota je lepší k vytápění bytu?

Říkal jsem si, jestli by nebyla lepší nižší teplota v radiátorech než vyšší. Nevím jak to spočítat.
Nyní topím tak, že kotel ohřeje vodu na nějakých 80°C a jakmile je teplota v bytě na určité úrovni, termostat vypne.
Co kdybych ohříval vodu v kotli třeba jen na 40°C a termostat nechal nastavený tak jak je?
Je mi jasné, že rychlost zahřátí místnosti je při 80°C rychlejší než při 40°C.
Jen upřesním, že topím elektrickým kotlem, který ohřívá vodu v radiátorech a jakmile je voda v kotli na úrovni zmíněných 80°C, přestože je v bytě ještě chladno, termostat v kotli ohřev vypne.
Pokud bych ohříval vodu na nějakých 40°C, vypínal by častěji (ohříval by vodu kratší dobu). Potom bych mohl nechat topení běžet furt.

Nejlepší odpověď
gecco

Bohužel, nelze odpovědět – výtápěcí soustavu bys měl mít navrženu na nějaký tepelný spád *) a ten (cca) dodržovat…
___
*) zjednodušeně jde o výkon radiátorů ve vztahu k výkonu kotle a velikosti vytápěného prostoru a tepelným ztrátám – v praxi je to složitější
😉

Další odpovědi
Kepler

Obecně z principů termodynamiky je proces přenosu tepla tím účinnější, čím je je teplotní spád nižší. To ale v tomto případě nemusí být směrodatné. Primárně by měl být chod kotle určován prostorovým termostatem v bytě. Pokud budeš mít nastaveno třeba 23 st., kotel by se vypnul až při této teplotě v bytě. V každém případě je vždy vhodnější rovnoměrné vytápění, bez neustálého spínání. Vlastně ani nevím kde máš čidlo a co tvá programovací jednotka umožňuje. Připadá mi, že nemáš nic z toho.

led

Taká, aby ekonomika vyhrievania bola požadovanej teplote bytu. Takže, prepočítajte si vstupnú vyššiu teplotu vody v radiatore s malým počtom spínaní zohrievania s nižšou vstupnou teplotou vody do radiátoru s častejším spínaním zohrievania. Na základe týchto počtov si vyberte. Tak ako píše gecco, kedže nepoznáme vykurovací systém, nemôžme poslúžiť.

mosoj

Nejvýhodnější teplotu otopné vody, zajišťuje ekvitermní regulace, která bere v potaz i venkovní teplotu a přihlíží k energetickým ztrátám vytápěných místností.
Nicméně já si osobně myslím, že investovat do ekvitermní regulace je zbytečné.
Osobně v rodinném nezatepleném domku ( zeď 30 cm porobeton) topím s vodou teplou do 50°C tak, že teplotu otopné vody 50 °C nechám hlídat kotlem na termostatu plynového kotle a požadovanou teplotu v místnostech nastavím na prostorovém termostatu. Letošní zima bez problémů i v minulých velkých, ale krátkodobých mrazech. Topit na 80°C je zvěrstvo, stejně tak i na takovou teplotu nechat ohřívat boiler. Tímto jsem si mimo jiné ověřil, že povinná instalace plynového kondenzačního kotle do roku 2022 bude i pro mně přínosem. Teda pokud tady ještě budu.
Nejvíce energeticky náročné je nechat vychládat byt a opakovaně ohřívat ( pečlivě ověřeno spotřebou plynu).
Mám nastaveno tak aby teplota v bytě nikdy neklesla pod 19°C. Komfortní teplotu má nastavenou na 21,7 °C s hysterezí 0,2°C. Tedy kotel vypíná při 21,9°C a zapíná při 21,5°C.

Pro rovnoměrné vytápění musí být regulace pulzní nikoliv ON -OF. To každý kotel ani prostorový termostat neumí. I když v současné době je jich už dost na trhu.

Tak jak píše Kepler, nižší teplotní spád je energeticky výhodnější.

Dochy

V případě el. vytápění bych moc neřešil ekonomiku nižšího či vyššího teplotního spádu. Nižší teplota by se vyplatila u kondenzačního kotle, kde dovolí vyšší účinoost kotle (vyšší stupeň vychlazení spalin)
Nižší teplota ale může zvýšit komfort… Držela by se stálá teplota v bytě a stálá nižší teplota radiátorů. Nebylo by tolik přepáleného prachu ve vzduchu a prach by se i méně výřil.
Nevýhodou je vyšší náročnost regulace a častější spínání kotle. To by se ale zas mohlo omezit pokud elektrokotel dovoluje spínání na různých výkonových stupních.

Jana5678

Tak to je těžké takhle radit, jelikož každý styl má své plusy i mínusy. Já na ohřev vody používám bojler na elektřinu a vytápím tepelným čerpadlem. Na léto jsem si pořídila do podkroví na internetových stránkách https://www.shop-klimatizace.cz/kli­matizace-s-montazi/ klimatizaci s montáží zdarma, abych si mohla v tropických dnech v létě ochladit vzduch.

majklhanz

Jak funguje princip ekvitermní regulace? https://bydlet­snadno.cz/prin­cip-ekvitermni-regulace/

Agneta

gecco >>> ty píšeš v normě SAE: ►tepelný spád *) a ten (cca) dodržovat…◄

A nechtěl bys přejít na normu DIN? To by potom vypadalo takto:
►tepelný spád*, a ten (cca) dodržovat…◄

*)vysvětlení

:D

gecco

😉
Tak to už bys toho, Agnetko, chtěla po starému psu moc…
😉
Já su rád, že je to pochopitelné…
😉

Agneta

:DDD
Takže po tobě nemůžu vůbec nic požadovat?:DDD

Kepler

🙂