Avatar uživatele
anonym

Jaká oslovení lze provést u dalajlámy?

Můžu jej oslovit třeba „otče“ jako v křesťanství?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, bolak, gagaga, marci1 před 3870 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Nikdy jsem se v tak vysokých kruzích nepohybovala, ale uvádím jen to, co slyším a co si ověřovala u znalce etikety L. Špačka.

Jeho Svatost. Tento titul souvisí s oslovením papeže Vaše Svatosti Neoficiální titul Vaše Svatosti, nebo Svatý Otče, se používá při oslovení papeže k vyjádření úcty a vztahuje se pouze na papežský (svatý) úřad, ne na papežovu osobu.

Takže u dalajlámy se oslovení bere stejně až na to, že není Svatý Otec – nemá ¨žádný vztah k prvnímu římského biskupovi v katolické církvi.

Jedno z oslovení dlajlámy Kundün používají Tibeťané jako výraz nejvyšší úcty.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Emefej

Když Tě pozval, tak jsi jistě dostal nějaký protokol podle kterého s ním máš jednat, tam bude mj. uvedeno i přípustné oslovení. Kdysi dávno jsem byl pozván na Hrad k prezidentovi Havlovi a podobný návod jsem obdržel.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
bolak

já bych mu říkal normálně Dádo, jako Patrasce

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

„Jeho Svatost“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Reezo

Pokud vím, tak Dalajláma je ve spoustech státech nežádoucí, a představitelé ho neradi přijímají, až na pár vyjímek… Já osobně nemám rád žádného představitele církve nebo náboženství. Všichni co věří v nadpřirozenou bytost či boha je mi akorát líto, protože přicházejí o spoustu věcí, které díky náboženství nepoznají. Každý muž i žena by měli mít svobodnou a čistou mysl, která nebude zkorumpovaná.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

marci1, takže jako v křesťanství, tedy Vaše Svátosti, potom by mělo jít Svatý Otče.

před 3870 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Pozor – je rozdíl mezi svátostí a svatostí.

Jeho Svatost příslušela nejvyšším představitelům křesťanské církve, dnes význam širší.
Svátost = posvátný úkon, např. křest, biřmování atd. nebo posvátný předmět – např. monstrance.

před 3870 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
marci1

Oslovení „Svatý Otče“ lze použít výhradně u papeže.
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1124997157-etiketa-oslovovani/203522165­250006/?tema=de­tail

před 3870 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek