Jaká oslovení lze provést u dalajlámy?

Můžu jej oslovit třeba „otče“ jako v křesťanství?

Nejlepší odpověď
annas

Nikdy jsem se v tak vysokých kruzích nepohybovala, ale uvádím jen to, co slyším a co si ověřovala u znalce etikety L. Špačka.

Jeho Svatost. Tento titul souvisí s oslovením papeže Vaše Svatosti Neoficiální titul Vaše Svatosti, nebo Svatý Otče, se používá při oslovení papeže k vyjádření úcty a vztahuje se pouze na papežský (svatý) úřad, ne na papežovu osobu.

Takže u dalajlámy se oslovení bere stejně až na to, že není Svatý Otec – nemá ¨žádný vztah k prvnímu římského biskupovi v katolické církvi.

Jedno z oslovení dlajlámy Kundün používají Tibeťané jako výraz nejvyšší úcty.

Další odpovědi
Emefej

Když Tě pozval, tak jsi jistě dostal nějaký protokol podle kterého s ním máš jednat, tam bude mj. uvedeno i přípustné oslovení. Kdysi dávno jsem byl pozván na Hrad k prezidentovi Havlovi a podobný návod jsem obdržel.

bolak

já bych mu říkal normálně Dádo, jako Patrasce

marci1

„Jeho Svatost“.

Reezo

Pokud vím, tak Dalajláma je ve spoustech státech nežádoucí, a představitelé ho neradi přijímají, až na pár vyjímek… Já osobně nemám rád žádného představitele církve nebo náboženství. Všichni co věří v nadpřirozenou bytost či boha je mi akorát líto, protože přicházejí o spoustu věcí, které díky náboženství nepoznají. Každý muž i žena by měli mít svobodnou a čistou mysl, která nebude zkorumpovaná.

anonym

marci1, takže jako v křesťanství, tedy Vaše Svátosti, potom by mělo jít Svatý Otče.

annas

Pozor – je rozdíl mezi svátostí a svatostí.

Jeho Svatost příslušela nejvyšším představitelům křesťanské církve, dnes význam širší.
Svátost = posvátný úkon, např. křest, biřmování atd. nebo posvátný předmět – např. monstrance.

marci1

Oslovení „Svatý Otče“ lze použít výhradně u papeže.
http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1124997157-etiketa-oslovovani/203522165­250006/?tema=de­tail